Radio Nadzieja 103,6

Switch to desktop Register Login

Spotkanie z Pawłem Lisickim

Zapraszamy na Spotkanie Autorskie z Pawłem Lisickim, redaktorem naczelnym Tygodnika DoRezczy, które odbędzie się 20 grudnia (środa) o 18.00 w siedzibie Radia Nadzieja (ul. Sadowa 3). Wstęp wolny.

Kim był Marcin Luter? Reformatorem, który z miłości do prawdy wystąpił przeciw nadużyciom papiestwa? Czy rebeliantem, prekursorem późniejszych rewolucjonistów? - odpowiedzi na te pytania poszukuje Paweł Lisicki w książce "Luter. Ciemna strona rewolucji".

W ostatnich latach obraz Lutra uległ całkowitej przemianie. Za sprawą licznych wypowiedzi kardynałów Waltera Kaspera, Kurta Kocha czy Karla Lehmanna stał się z wolna nauczycielem wiary i wzorem do naśladowania dla katolików.

Co jest przyczyną tak całkowitej zmiany stanowiska Kościoła? Powody mogą być dwa. Albo odkrycie nieznanych pism reformatora, rzucających nowe światło na jego postawę, albo nowa interpretacja jego nauk. Żadne nowe pisma Lutra się nie pojawiły.

Zatem powodem musi być nadanie wystąpieniu Lutra nowego znaczenia. Jeśli papież Franciszek ma rację, że w sporze o usprawiedliwienie Luter się nie pomylił, to znaczy, że w błędzie trwali ojcowie Soboru Trydenckiego. Podobnie dziwnie brzmi twierdzenie papieskie, że Luter nie chciał podziałów w Kościele skoro reformator nazywał papieża Antychrystem i chciał zniesienia Urzędu Nauczycielskiego. Czyżby zatem obecny papież i jego najbliżsi współpracownicy byli, jak to logicznie wynika z ich słów, luteranami? O tym jest ta książka. O prawdziwej twarzy Marcina Lutra i o tym, czy obecne dążenie do jego rehabilitacji podyktowane jest dążeniem do prawdy czy też jest efektem zdrady.

Podczas spotkania będzie można nabyć książkę.

 

Skomentuj

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie pola.

CEM SpesMediaGroup

Top Desktop version