Radio Nadzieja 103,6

Switch to desktop Register Login

Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 103

Ballada o białym łabędziu z Wysokiego Mazowieckiego

 MG 8806 Kopiowanie17 czerwca ekipa programu z cyklu Nadzieja w Regionie gościła w Wysokiem Mazowieckiem. Miasto leży nad rzeką Brok, wbrew pozorom jeszcze na Podlasiu, a nie jak by się mogło nam wydawać na Mazowszu.

-Wysokie Mazowieckie leży na granicy Mazowsza i Podlasia. Nazwa miejscowości zmieniała się trzykrotnie; początkowo był to Wysokie, w XVI wieku Wysokie Mazowieckie, a w zaborze rosyjskim Mazowieck- mówi Karol Głębocki, historyk.

-Miasteczko jest niewielkie (liczy około 9700 mieszkańców), ale bardzo czyste i urokliwe-podkreśla Jarosław Siekierko, burmistrz Wysokiego Mazowieckiego.

Władze lokalne przywiązują dużą wagę do infrastruktury miasta. Przy wsparciu środków unijnych powstała np. pływalnia. Miasto posiada także dwie hale sportowe: przy szkole podstawowej i gimnazjum.

Do głównych zabytków miasta należą: neobarokowy kościół p.w. św. Aleksandra, Jana Chrzciciela i Wszystkich Świętych, kościół filialny p.w. Narodzenia NMP, poprzednio cerkiew prawosławna, a następnie unicka i znowu prawosławna, zabytkowy cmentarz z pomnikiem powstańców styczniowych, cmentarz żydowski.

Herbem Wysokiego Mazowieckiego jest pływający, biały łabędź.

-Według jednej z wersji powstanie herbu wywodzi się od stawów królewskich, po których chętnie pływały łabędzie. Druga wersja powołuje się na wierność mieszkańców miasta księciu mazowieckiemu. Łabędź jest symbolem wierności- dodaje historyk.

Największym zakładem w mieście jest Spółdzielnia Mleczarska „Mlekovita” zatrudniająca ponad 1000 osób. Dla mieszkańców miasta to przede wszystkim źródło dochodów- dodaje burmistrz.

Działalność w zakresie upowszechniania kultury w mieście prowadzi Miejski Ośrodek Kultury.

-W skład MOK-u wchodzą m.in. biblioteka, kino, kawiarnia i izba pamięci. Instytucja prowadzi bardzo szeroką działalność społeczną, kulturalną i oświatową. Do najważniejszych z nich należą: Zespół Pieśni i Tańca "Mazowia", koło tańca nowoczesnego, Klub Seniora "Pogodna Jesień", Chór Klubu Seniora- mówi Małgorzata Sałęga, dyrektorka MOK-u w Wysokiem Mazowieckiem.

wm1

wm3

wm2

wm4

Monika Dąbrowska / fot. Krzysztof Tyszka

Skomentuj

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie pola.

CEM SpesMediaGroup

Top Desktop version