Radio Nadzieja 103,6

Switch to desktop Register Login

Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 103

W wakacje warto odwiedzić Ostrów Mazowiecką

 MG 9353 KopiowanieCo wtorek prezentujemy w programie z cyklu „Nadzieja w Regionie” ciekawe miejsca, które warto odwiedzić. Jednym z takich miejsc, które znalazło się na szlaku naszych wakacyjnych wojaży stała się Ostrów Mazowiecka.

- Ostrów Mazowiecka to miasto położone w północno- wschodniej części województwa mazowieckiego, na skrzyżowaniu międzynarodowych, krajowych i regionalnych szlaków komunikacyjnych.- mówi Władysław Krzyżanowski, burmistrz Ostrowi Mazowieckiej. W XVI w Ostrów była stolicą powiatu w Ziemi Nurskiej i jednym z większych miast na Mazowszu.- dodaje.

Leżąca wśród lasów Puszczy Białej Ostrów Mazowiecka stwarza możliwości rozwoju rekreacji i turystyki rowerowej.
-Ważnym punktem na mapie Ostrowi Mazowieckiej jest tzw. Ogródek Jordanowski. W średniowieczu znajdował się w tym miejscu leśny dwór książąt mazowieckich, a później rezydencja króla Zygmunta Augusta. Współcześnie odwiedzający mogą korzystać z licznych form rekreacji, np. boiska sportowego.- mówi Waldemar Konarzewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej.

O dawnych dziejach miasta przypominają liczne zabytki.
- W 1928 wprowadzono zapis „Założyć bibliotekę i czytelnię miejską wstawić do budżetu 1.000 złotych na czytelnię i 2.000 złotych na bibliotekę”. Pierwszą siedzibą biblioteki były dwa pomieszczenia w ratuszu, zaś jej księgozbiór stanowiło 610 tomów. - mówi Elżbieta Chojnacka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej.
-Niewątpliwie perełką Ostrowi Mazowieckiej jest neobarokowy ratusz miejski siedziba władz miasta, wybudowany w 1927 roku. Inicjatorem był burmistrz Ludwik Mieczkowski. Ratusz wzniesiono na placu targowym w centrum miasta, obecnie Plac Księżnej Anny Mazowieckiej - dodaje burmistrz.

Ponadto w Ostrowi warto zobaczyć między innymi wybudowany w stylu neogotyckim okazały kościół. Projektantami byli architekci F. Nowicki i B. Schmidt.

Współcześnie dawne tradycje miasta podtrzymuje Miejski Dom Kultury.
- Warsztaty taneczne, warsztaty plastyczne, warsztaty muzyczne to wizytówka Ostrowskiego Domu Kultury -mówi Jacek Kalinowski, dyrektor placówki. Jest to instytucja z bogatą tradycją-dodaje.
Przy Miejskim Domu Kultury działa Uniwersytet Trzeciego Wieku.
- Uczestnicy UTW biorą udział w comiesięcznych wykładach prowadzonych przez pracowników naukowych z SAN w Łodzi, UAM w Poznaniu, i Towarzystwa Naukowego w Ostrowie Wielkopolskim. Ponadto Uniwersytet prowadzi działalność kulturalną, sportową, turystyczną, rekreacyjną i integracyjną -mówi Hanna Saninowska, koordynator pracy instruktorów i pracy środowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej.

Rozmowa z Władysławem Krzyżanowskim - Burmistrzem Miasta Ostrów Mazowiecka

Występ podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy z Ostrowi Mazowieckiej

Utwór "Zakochani są wśród nas" w wykonaniu zespołu Retro Band

ostr1

ostr2

ostr3

Monika Dąbrowska / fot. Krzysztof Tyszka

Skomentuj

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie pola.

CEM SpesMediaGroup

Top Desktop version