Radio Nadzieja 103,6

Switch to desktop Register Login

Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 103

Cicha i spokojna Czarnia

 MG 9555 Kopiowanie

Jak co tydzień, w każdy wtorek zabieramy wszystkich słuchaczy Radia Nadzieja w podróż po miejscach, gdzie mieszkańcy mają coś do powiedzenia. We wtorek -15 lipca- w programie z cyklu Nadzieja w Regionie odwiedziliśmy Czarnie. 

- Gmina Czarnia leży na północy powiatu ostrołęckiego. Jest niewielka, bo zamieszkuje ją 2700 mieszkańców.- mówi Czesław Jurga, wójt i dodaje – Przyciąga swym położeniem. Czarnia to teren Puszczy Zielonej.

Czarnia stanowi pod względem kultury i sztuki region bardzo ciekawy . Działa tu zespół Carniacy

- Zespół folklorystyczny Carniacy powstał w 1935 r. Od 1995 r. działa pod patronatem Towarzystwa Kurpiowskiego „Strzelec” w Czarni.- mówi Witold Kuczyński, kierownik zespołu.

Na terenie gminy działają gospodarstwa agroturystyczne.
- Atrakcją jest rzeka Omulew, która ma malownicze zakola i meandry. Wypoczynek w Czarni i jej okolicach to świetna propozycja dla tych, którzy lubią ciszę i spokój.- mówi Karolina Samsel, z jednego z gospodarstw agroturystycznych w Czarni.

Wieś Czarnia położona jest na terenie lasów państwowych Nadleśnictwa Myszyniec.
- Rezerwat Czarnia został utworzony w 1964 roku. Znajduje się w IV krainie przyrodniczo- leśnej, Mazowiecko- Podlaskiej, w dzielnicy Równiny Kurpiowskiej.- mówi Krzysztof Kurzyński, leśniczy i dodaje - Występują tu wartościowe fragmenty świerka i sosny, liczące nawet 300 lat.
Ważną postacią dla mieszkańców Kurpi Zielonych jest Brat Zenon (Władysław Żebrowski).
- Brat Zenon urodził się w miejscowości Surowe, koło Myszyńca. Ten franciszkanin spędził blisko 50 lat w Japonii, niosąc pomoc chorym, kalekom i sierotom.- mówi Ojciec Michał Chaberek, dominikanin.
W 1998 roku, w rodzinnej parafii w Czarni stanął pomnik brata Zenona, a w 2002 w starej kurpiowskiej chałupie otwarto muzeum jego imienia.

Rozmowa z Czesławem Jurgą - wójtem Czarni

Zespół folklorystyczny "Carniacy" z Czarni

Katolicyzm w USA okiem Ojca Michała Chaberka - doktora teologii fundamentalnej

50 rocznica utworzenia rezerwatu Czarnia

 

panorama czarnia 1

panorama czarnia 2

Monika Dąbrowska/ fot. Krzysztof Tyszka

Skomentuj

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie pola.

CEM SpesMediaGroup

Top Desktop version