Radio Nadzieja 103,6

Switch to desktop Register Login

Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 103

„Nadzieja w regionie” gościła w Kadzidle

 MG 9679 KopiowanieWyjątkowe miejsce, wyjątkowi ludzie – tak można w skrócie napisać o gminie Kadzidło, którą dziś odwiedziła „Nadzieja w regionie”. Przede wszystkim promujemy naszą kulturę kurpiowską, zaznacza wójt gminy Dariusz Łukaszewski. - To ogromne dziedzictwo i jednocześnie chluba naszej małej ojczyzny – dodaje. 

Gmina kadzidło kusi turystów. Przede wszystkim na plan pierwszy wyłania się funkcjonujący od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Skansen Kurpiowski. Nie jest co prawda tak bogaty jak ten w Nowogrodzie, ale z racji położenia tuż przy drodze krajowej, będącej swoistym szlakiem na Mazury, cieszy się sporym zainteresowaniem. Rocznie odwiedza go około 10 tysięcy turystów. Skansen obrazuje jedną zagrodę kurpiowską, z domem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi, a wszystkie stoją w otoczeniu wysokich sosen, co jeszcze bardziej przypomina, że lud kurpiowski, jest ludem puszczańskim. 

Będąc w Kadzidle warto odwiedzić miejscowy kościół pw. Św. Ducha. To neobarokowa budowla, śmiało górująca nad pozostałymi zabudowaniami. Bogate też jest jej wnętrze. Znajdziemy tam malowidła Emila Lindemana i Antoniego Dowmonda, których w rzemiośle kształcił nie kto inny, tylko sam mistrz Jan Matejko. Od prawie półtora roku proboszczem w Kadzidle jest ksiądz Ryszard Kłosiński.
Kadzidlanie kulturę i tradycję, pieczołowicie przekazywaną z pokolenia na pokolenie, kultywują na kilka sposobów. Przede wszystkim znane są zespoły pieśni i tańca: Kurpianka, którego pracą kieruje Paweł Łaszczych, czy powstały dwa lata temu Ludowy Zespół Pieśni i Tańca WACH, prowadzony przez Janinę Kaczyńską. Ale miłośnicy kultury ludowej doskonale wiedzą, że twórczość kurpiowska to także wycinanki, kierce, kosze wiklinowe czy rzeźby. Próbki rękodzieł artystycznych możemy obejrzeć we wspomnianym Skansenie, ale także odwiedzając Centrum Kultury Kurpiowskiej w samym środku Kadzidła.

kadzidlopam3

kadzidlopam2

kadzidlopam1

Adam Wołosz - Kolęda Codzienna

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca WACH

Maciej Kowalski/ fot. Krzysztof Tyszka

Skomentuj

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie pola.

CEM SpesMediaGroup

Top Desktop version