Radio Nadzieja 103,6

Switch to desktop Register Login

Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 103

Dzika przyroda w dolinie Omulwi


Jak co tydzień słuchaczy Radia Nadzieja zabieramy w podróż po najciekawszych zakątkach Podlasia, Mazowsza oraz Kurpiowszczyzny. Z tej ostatniej do tej pory udało się nam odwiedzić między innymi Myszyniec, Kadzidło, Czarnię oraz Ostrołękę. W ubiegły wtorek na szlaku Nadziei w Regionie znalazło się Baranowo, które leży w północno - wschodniej części województwa mazowieckiego, na terenie Puszczy Kurpiowskiej. 

Jak zauważa wójt Baranowa Henryk Toryfter większość z 7000 mieszkańców gminy to rolnicy. Do końca roku w gminie zostanie zrealizowany projekt odnowy wsi, w ramach którego powstaną m.in. skwerki i zatoki autobusowe. Do tej pory udało się odnowić miejscowości Guzowatka i Bakuła. Prawie 60 procent powierzchni Gminy Baranowo zajmuje Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Natura 2000 „Doliny Omulwi i Płodownicy”. To bardzo ciekawy teren dla miłośników natury. W Brodowych Łąkach znajduje się stanica wodna, gdzie można wypożyczyć kajaki. Zapraszamy również do naszej gminy miłośników rowerów. Działają szlaki rowerowe i są miejsca postojowe urządzone specjalnie dla turystów - dodaje wójt.

W rozmowie z Justyną Kaczorek, dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji usłyszeliśmy, iż historia gminy sięga początku XIX wieku. Utworzona została w Księstwie Warszawskim, po upadku Rzeczypospolitej Polskiej. Teren ten nosił nazwę Puszczy Płodownickiej. 

Również kościół parafialny pw. św. Bartłomieja Apostoła jest wart zauważenia. Obecny baranowski kościół został wybudowany na początku XX wieku. Wzniesiony został w stylu neogotyckim. W obecnej chwili trwają w świątyni prace remontowe. Wymieniliśmy połowę zniszczonej więźby dachowej, kolejnym etapem jest wymiana zniszczonej cegły w murach kościoła. Następnie nastąpi wymiana pokrycia dachowego i prace renowacyjne wewnątrz kościoła  - mówi ks. kanonik Waldemar Heromiński.

Duży udział w promowaniu i edukowaniu z zakresu kurpiowskiej kultury ludowej ma Zespół Kurpiowski „Pod Borem” z Zawad. Zespół posiada 85-letnią tradycjęJesteśmy laureatami wielu, prestiżowych nagród na przeglądach krajowych - podkreśla Czesław Faderewski, członek zespołu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyjazdu.

Monika Dąbrowska / red / fot. Krzysztof Tyszka

panorama baranowo1

panorama baranowo2

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie pola.

CEM SpesMediaGroup

Top Desktop version