Radio Nadzieja 103,6

Switch to desktop Register Login

Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 103

Z Nadzieją w Goworowie

 MG 1478 KopiowanieKusi bogatą historią, tradycjami kulinarnymi, trasami dla wędrowców, szlakami dla rowerzystów i kajakarzy. To gmina Goworowo, gdzie w ostatni wtorek gościła „Nadzieja w regionie”. Gmina Goworowo leży w południowej części powiatu ostrołęckiego. Liczy niecałe 9 tysięcy mieszkańców. Jak mówi wójt gminy Małgorzata Kulesza, w większości zajmują się oni rolnictwem. Są to jednak małe gospodarstwa. Powierzchnia ponad połowy z nich nie przekracza jednego hektara. Gospodarstw powyżej 20 ha jest raptem około 2 procent. To typowa gmina rolnicza. Grunty rolne stanowią prawie 70 procent jej powierzchni. 

Jeden z głównych problemów gminy to odpływ młodych ludzi. Szukają pracy w Ostrołęce, Wyszkowie, Warszawie. Niektórzy znajdują, inni próbują szczęścia poza granicami kraju. To problem dotykający większość gmin czy małych lub średniej wielkości miast. Antidotum na tę sytuację, zdaniem pani wójt, może być rozwój agroturystyki i drobnej przedsiębiorczości. Już teraz w gminie jest ponad 30 gospodarstw agroturystycznych. Są popularne głównie wśród mieszkańców Warszawy, którzy szukają w nich odskoczni od wielkomiejskiego życia.
Gmina Goworowo to także bogata historia ludzi tam żyjących. Spisał ją starannie Jerzy Dziewirski w opracowaniu „Goworowo i okolice”. Publikacje o gminie starannie zbierają członkowie Towarzystwa Przyjaciół Goworowszczyzny. Jego wiceprezes, Krystyna Drabot zdradza, że jednym z planów Towarzystwa jest zebranie wszystkich wydań o Goworowie i okolicznych terenach, łącznie ze streszczeniami prac magisterskich, zawierających elementy nawiązujące do Goworowa.
Jednym z ważniejszych ośrodków życia publicznego jest Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. Oprócz cyklicznie organizowanych wydarzeń, ośrodek na co dzień prowadzi szeroką gamę zajęć dla dzieci i młodzieży. Na plan pierwszy jednak wyłaniają się dwa nurty – sportowy i muzyczny. Z dziećmi pracują m.in. instruktorzy Anna Wachowska i Arkadiusz Kuśmierczyk. Organizacyjnie wszystko spina Barbara Kuczyńska, kierownik GOKSiR-u, która szczególnie namawia do aktywnego wypoczynku na szlakach pieszych i kajakowych.
Ci, którzy lubią spędzać czas wolny aktywnie, mogą też udać się do Państwa Agnieszki i Michała Rybaczyków, do leżącej nieopodal Goworowa miejscowości Szarłat. Rybaczykowie od lat prowadzą tam stajnię koni wyścigowych. To konie czystej krwi angielskiej, z powodzeniem nadające się do stawiania pierwszych kroków w nauce jazdy konnej.
Na szczególną uwagę w gminie Goworowo zasługuje miejscowość Lipianka i działające tam Koło Gospodyń Wiejskich. To właśnie ono co roku organizuje znany na całym Mazowszu konkurs „Kulinarne tradycje seniorów”.

nwr pan1

Maciej Kowalski

Skomentuj

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie pola.

CEM SpesMediaGroup

Top Desktop version