Radio Nadzieja 103,6

Switch to desktop Register Login

Co to znaczy bronić wiary?

ks. Adam Jabłoński ks. Adam Jabłoński

Szanowni Państwo!

Nie można nie zauważyć medialnego ataku na Kościół. Zauważalna jest taka myśl. Być może Janusz Palikot to rozpoczął… A poza tym w polityce co pewien czas takie resentymenty antykatolickie odżywają. Zresztą to jest zawsze dobry temat, żeby zrobić taka delikatną wojenkę, albo odwrócić uwagę od innych spraw. Ale ja chciałem powiedzieć o czymś bliskim temu, ale troszkę z innej strony.

posłuchaj felietonu: 

Kochani, co znaczy dzisiaj bronić wiary?

Otóż trzeba sobie zdać sprawę, że sytuacja tylko werbalnego bronienia wiary, takiego pokazywania, że chodzę do kościoła jest istotna. To jest jakiś przykład. Ale to nie jest przykład, który pociąga. Nam trzeba troszkę innego rodzaju wiary. Trzeba nam pełnego rodzaju wiary. A pełne życie wiarą w naszej rzeczywistości, jak ja odkrywam, to jest zmiana stylu życia. To jest zupełnie inne podejście do tego, co jest na tym świecie. I tu ja bym się posłużył takim zwrotem bardzo istotnym, który święty Paweł użył: „miłość nadaje sens wszystkiemu”.

Kochani… o co tu chodzi?

Chodzi o to, że każdy z nas powinien przemyśleć to jak żyje, jak pracuje, przemyśleć swoje obowiązki wobec swoich najbliższych, czy wobec parafii, wobec gminy i państwa, w którym żyje. Przemyśleć to znaczy podjąć pewne zobowiązania. Bo bycie chrześcijaninem dziś nie polega na tym, żeby mieć gębę pełną frazesów, różnych banałów, czy krzyku: „wszędzie brońmy krzyża!”. To nie tak! Krzyż się sam obroni! A żarliwi obrońcy tylko mu w tym przeszkadzają.

Nam potrzeba dzisiaj światłych katolików. A światły katolik to ktoś taki, kogo każdą minutę życia przenika Bóg. A to znaczy, ni mniej ni więcej, tylko to, że prawdziwe chrześcijaństwo objawia się w wiernym dźwiganiu swego krzyża. A wierne dźwiganie swego krzyża to podjęcie swoich obowiązków; rzetelnie, uczciwie, niezależnie czy światu się to podoba, czy nie. I dlatego nam trzeba ludzi wiary którzy są autentyczni, którzy w pracy postępują uczciwie, choć może nie zawsze są dobrze wynagradzani. Są uczciwi wobec swoich przełożonych, są jaśni i rzetelni w relacjach wzajemnych w pracy, są bardzo czytelni w rozliczeniach finansowych (nawet jeśli nie zawsze się da). To wywiązać się z obowiązków, które spoczywają na nas jako na obywatelach. Są bardzo czytelni też w pomocy ubogim, są bardzo czytelni w relacjach rodzinnych. Takiego typu chrześcijan nam potrzeba. Krzykaczy mamy już wystarczająco. Nam potrzeba ludzi autentycznych. Bo wiele razy Ci, którzy krzyczą, tylko ośmieszają Jezusa. A tak naprawdę wierne wypełnienie swoich obowiązków to jest chyba najbardziej istotne powołanie. Kardynał Wyszyński zwracał na to uwagę. Mówił: „zwróćcie uwagę na pracowitość, przyjrzyjcie się czy dobrze czas wykorzystujecie” – to jest właśnie istotne.

To kochani trzeba na nowo przywołać. Ja kiedyś poszukam tych fragmentów kazania Kardynała Wyszyńskiego i tu na antenie przeczytam. On nam przypomina o tym co jest istotne, że trzeba dobrze wypełnić czas, który nam Bóg powierza na tej ziemi. To wołanie „czyńcie sobie ziemię poddaną” ono jest ciągle aktualne. Więcej robi gorliwy kapłan, który może nie krzyczy w kościele o Polsce, o Ojczyźnie, o jakichś tam innych rzeczach, ale swoją codziennością pokazuje wiernym pokazuje to co głosi. Podobnie ojciec i matka, i nauczyciel, i sprzedawca w sklepie, i dziennikarz, i sklepikarz, i sprzątaczka, i kierowca w autobusie. Jeśli przyjdą przykłady nasze, to wtedy można też słowami krzyczeć. Jak to mówił chyba Sienkiewicz – „słowa nie powinny być większe od czynów”. Bardzo istotne zdanie, Kochani. Za nami powinny stać nasze czyny.

Szczęść Boże!

ks. Adam Jabłoński

Ks. Adam Jabłoński - kapelan więzienia w Czerwonym Borze. Prowadzi również ośrodek dla bezdomnych „Przystanek w drodze”. Co tydzień, na antenie Radia Nadzieja 103,6 fm prowadzi audycje: Popołudniowe espresso - czwartek 14:14 / Dumka na dwa serca - piątek 15:20 / Ewangelia zza krat - niedziela 15:30

Chcesz skontaktować się z autorem? Skomentować Felieton? Wejdź na FB:

http://www.facebook.com/Felieton

CEM SpesMediaGroup

Top Desktop version