Radio Nadzieja 103,6

Switch to desktop Register Login

Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 103

Nurkowanie pod lodem Na Sadowej 3

Gościem ostatniego odcinka programu Na Sadowej 3 był Pan Adam Siwek, prezes Łomżyńskiego Klubu Płetwonurków Podwodny Jeleń.

Monika Dąbrowska: - Skąd pomysł, żeby stworzyć taki klub?
Adam Siwek : - Tęsknota za nurkowaniem towarzyszyła mi od dzieciństwa, a to marzenie spełniło się 20 lat temu podczas studiów. Wówczas zapisałem się na kurs nurkowania w klubie akademickim i tam zdobyłem uprawnienia podstawowe płetwonurka. Z czasem podnosiłem swoje kwalifikacje,  po powrocie do Łomży okazało się, że jest tu grupa ludzi z podobnymi zainteresowaniami, ale niezrzeszona w żadnym klubie. Dlatego też w 2005r. zwołaliśmy zebranie założycielskie i tak powstało stowarzyszenie o nazwie Łomżyński Klub Płetwonurków podwodny Jeleń.

Krzysztof Tyszka: - Jaki jest przedział wiekowy członków klubu ?
Najmłodsza osoba ma 14 lat, najstarsza ponad 50 lat.

Krzysztof Tyszka: - Jakie działania podejmujecie?
Przede wszystkim zajmujemy się promocją zachowań ekologicznych. Naszą sztandarową akcją jest coroczne sprzątanie rzeki Narew. W tym roku odbędzie się 15 czerwca w okolicy plaży miejskiej w Łomży, a wszystkich chętnych do wzięcia w niej udziału serdecznie zapraszamy.

Monika Dąbrowska: - Każdy może dołączyć do klubu?
Oczywiście, na początku można zostać sympatykiem klubu, pojechać z nami na akcje nurkową i przyjrzeć się z bliska jak to wygląda. Mamy kilku kolegów, którzy przez rok jeździli z nami na różne imprezy, a po tym czasie zdecydowali się na odbycie kursu nurkowania.

Krzysztof Tyszka: - Gdzie w najbliższej okolicy nurkować aby mieć dobrą przejrzystość wody oraz satysfakcję z nurkowania?
Dobrą propozycją jest jezioro Narty które znajduje się nie dalej niż 110km od Łomży. Przejrzystość wody na poziomie 5 metrów jest gwarantowana a bywały takie lata gdy sięgała ona nawet 12 metrów. Bogactwo ryb oraz fauna sprawia iż przyciąga ono także wielu fotografów . Inne ciekawe miejsca to na pewno jezioro Piłakno oraz Hańcza

Krzysztof Tyszka: - Jaki sprzęt jest wymagany do nurkowania pod lodem ?
Zdublowany, czyli dwa automaty oddechowe oraz suchy skafander. Natomiast jeśli prowadzimy dłuższą eksplorację stosuje się ogrzewanie. Konieczny wtedy jest akumulator umieszczony przy butlach. Zasilane z niego jest ogrzewanie oraz oświetlenie. Możemy dzięki temu przebywać pod wodą nawet kilka godzin.

 

Cała rozmowa do odsłuchania:

Ask

Skomentuj

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie pola.

CEM SpesMediaGroup

Top Desktop version