Radio Nadzieja 103,6

Switch to desktop Register Login

Dziś premiera "Traviaty"

Już dziś na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbędzie się premiera pełnego emocji i barw widowiska - opery Giuseppe Verdiego "Traviata". Krytycy muzyczni określają tę operę jako najdoskonalsze dzieło kompozytora, a sam Verdi uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców operowych. W tym roku przypada 200 rocznica urodzin Giuseppe Verdiego i 160 rocznica wystawienia "Traviaty".

Pierwsza premiera nie była przyjęta życzliwie. Po zmianach poczynionych przez Verdiego, kolejna odniosła sukces i na stałe wpisała się w kanon operowy. Polska premiera miała miejsce 27 kwietnia 1856 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie.

"Traviata" powstała z inspiracji „Damą kameliową” Aleksandra Dumasa. Akcja rozgrywa się w Paryżu, gdzie swoje „lekkie” życie wiedzie piękna kurtyzana Violetta zakochana w młodym arystokracie Alfredzie. Temu „hańbiącemu” związkowi sprzeciwia się ojciec Alfreda. Violetta nie chce porzucić kochanka, ale dowiadując się o swojej śmiertelnej chorobie, poświęca swą miłość. O przygotowaniach do premiery opowiada Dorota Wójcik, odtwórczyni roli Violetty:

- Taka tradycja wystawiania „Traviaty” już się zużyła – przekonuje Paweł Dobrzycki, który przygotował scenografię do widowiska. - Do tej historii nie jest potrzebny Paryż i XIX wiek. Tu chodzi o dramat egzystencjalny człowieka. Chodzi o nieszczęście człowieka, który ze względów takich czy innych konwenansów nie może spełnić swojej miłości.

Czym jest scenografia do "Traviaty" i jak wygląda? Co dzieje się ze scenografią gdy tytuł schodzi ze sceny? Które elementy scenografii są szcególnie ważne? - opowiada scenograf Paweł Dobrzycki:

- W 160 rocznicę wystawienia „Traviaty” chcemy pokazać nowoczesne przedstawienie zrealizowane wiernie w stosunku do muzyki i libretta – mówi dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku i jednocześnie reżyser Roberto Skolmowski:

 

Traviata" zrealizowana została z budżetu Miasta Białystok.

eb/xtt

fot. www.oifp.eu

 

Skomentuj

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie pola.

CEM SpesMediaGroup

Top Desktop version