Radio Nadzieja 103,6

Switch to desktop Register Login

10 czerwca 2017

SOBOTA DZIEWIĄTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO

Mk 12,38-44

Jezus nauczając rzesze mówił: „Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok”.
Potem usiadł naprzeciw skarbony i przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz.
Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: „Zaprawdę powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie”.

 

     „Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony.”
Jezus podkreśla wielkość i znaczenie ofiary złożonej przez ubogą wdowę. To, co ona wrzuciła do skarbony nie było wielką ofiarą, jeśli mierzymy przy pomocy cyfr, liczb, wielością zer... Było jednak znaczną ofiarą, jeśli się uwzględni kontekst: ona oddała „wszystko, co miała, całe swe utrzymanie”. Jej datek wiec stanowił prawdziwą ofiarę, wiązał się z rzeczywistą ofiarą, wyrzeczeniem. Nie jest rzeczą łatwą złożyć taką ofiarę, dać coś drugiemu człowiekowi nie tylko z tego, co nam zbywa, co jest nam niepotrzebne, co nam nie służy. Podzielić się z bliźnim czymś, co w konsekwencji w jakiś sposób nas może dotknąć, co poczujemy jako rzeczywisty brak, zubożenie, wyrzeczenie. Nie jest to rzecz łatwa, ale to takiej postawy jesteśmy wezwani. Czy rzeczywiście tak potrafimy? Warto spojrzeć na swoje codzienne życie, na różne sytuacje dziejące się wokół nas, także na te sytuacje związane z potrzebami innych ludzi, których spotykamy na drodze życia. Czy dostrzegając te potrzeby, niedostatki, braki – potrafimy dać coś od siebie, potrafimy podzielić się z innymi? Czy potrafimy tak czynić również wtedy, kiedy jest to związane z rzeczywistym wyrzeczeniem z naszej strony? Postawa ubogiej wdowy przy skarbonie jest dla nas przykładem zauważonym i wskazanym przez Chrystusa.

CEM SpesMediaGroup

Top Desktop version