Radio Nadzieja 103,6

Switch to desktop Register Login

12 czerwca 2017

PONIEDZIAŁEK DZIESIĄTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO

Mt 5,1-12

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:
„Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni, którzy płaczą, albowiem oni będą pocieszeni.
Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami”.

 

     „Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami: Błogosławieni...”
W Liturgii Mszy św. dnia powszedniego rozpoczynamy od dzisiejszego poniedziałku lekturę kolejnych fragmentów z Ewangelii św. Mateusza. Przez słowa dzisiejszego tekstu Ewangelista prowadzi nas „na górę”, byśmy tam słuchali słów nauki Jezusa, które to słowa trzech kolejnych rozdziałów są bardzo znane i często rozważane w swej całości jako „Kazanie na górze”. Zaczyna się to kazanie od błogosławieństw ewangelicznych. W kolejnych zdaniach, z których każde zaczyna się od słowa „Błogosławieni”, ukazuje nam Pan tych, którzy naprawdę są błogosławieni, to znaczy: są szczęśliwi. Być „błogosławionym”, być prawdziwie szczęśliwym – to nasze pragnienie, to pragnienie człowieka, każdego człowieka. Oto Jezus wskazuje nam drogę prowadzącą do tego bycia szczęśliwym. Wsłuchujemy się w te słowa – i dostrzegamy, że ta droga jest tak bardzo odmienna od tego, jak wygląda ziemskie podążanie za szczęściem, ziemskie zdobywanie szczęścia. Niemniej jednak warto zaufać Jezusowi. On, nasz Pan, darzy nas tak wielką miłością i na pewno przez Swoje słowo chce nam wskazać dobrą drogę życia. Wsłuchujmy się więc w te słowa i często do nich wracajmy, by one były dla nas prawdziwymi drogowskazami życia, by słowa Jezusowych błogosławieństw pomagały nam stawać się prawdziwie błogosławionymi.

CEM SpesMediaGroup

Top Desktop version