Radio Nadzieja 103,6

Switch to desktop Register Login

16 czerwca 2017

PIĄTEK DZIESIĄTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO

Mt 5,27-32

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Słyszeliście, że powiedziano: «Nie cudzołóż». A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.
Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wy-łup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.
Powiedziano też: «Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy». A Ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę, poza wypadkiem nierządu, naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa”.

 

     „Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie...”
Słuchając tego, o czym mówi Chrystus chciałoby się powiedzieć: to niemożliwe, by Jezus chciał od nas takiego poświęcenia, czyli pozbawienia się oka czy ręki... I na pewno nie taka jest Jego myśl. Jednak w tych słowach odnajdujemy wskazania dla nas mówiące nam o konieczności walki ze złem, z grzechem w naszym życiu. Odnajdujemy tu wskazania mówiące nam o tym, że nasza postawa wobec wszelkich okazji czy pokus do grzechu winna być jak najbardziej zdecydowana. Abyśmy nie ulegali nawet „na trochę”, bo dobrze wiemy że, gdy dajemy się wciągnąć, gdy zaczniemy ulegać złu – to późniejszy odwrót od drogi grzechu i zła staje się trudniejszy. Trudniej wyłączyć telewizor, gdy zacznie się oglądać program nieodpowiedni dla człowieka, który powinien troszczyć się o czystość swego spojrzenia i myśli, trudniej odłożyć czasopismo czy książkę, gdy zacznie się już przeglądać czy czytać... Trudniej powiedzieć „nie”, gdy się już spróbowało pierwszy raz papierosa, narkotyku... Dlatego Jezus wzywa nas do tej zdecydowanej postawy „odcięcia się” od tego, co może być dla nas okazją do grzechu, do pójścia drogą zła. I nawet, gdyby się wydawało, że nie da się rady, nawet w sytuacji najtrudniejszej – z Bożą pomocą człowiek może naprawdę odnieść wielkie zwycięstwa – a te są warte wielkiego trudu!

CEM SpesMediaGroup

Top Desktop version