Radio Nadzieja 103,6

Switch to desktop Register Login

30 sierpnia 2017

ŚRODA DWUDZISTEGO PIERWSZEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO

Mt 23,27-32

Jezus przemówił tymi słowami:
„Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa. Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości.
Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo budujecie groby prorokom i zdobicie grobowce sprawiedliwych, i mówicie: «Gdybyśmy żyli za czasów naszych przodków, nie bylibyśmy ich wspólnikami w zabójstwie proroków». Przez to sami przyznajecie, że jesteście potomkami tych, którzy mordowali proroków. Dopełnijcie i wy miary waszych przodków”.

 

     „Bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa.”
Te słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii brzmią bardzo mocno i ukazują nam obraz niezwykle mocny, choć jednocześnie wymowny. Mówi Chrystus o grobach na cmentarzu, które z zewnątrz mogą wyglądać nawet bardzo ładnie, bo są „pobielane”, jednak nie zmienia to faktu, że są to groby, że kryją w sobie ciała osób zmarłych, które – według praw biologii – są w stanie rozkładu. Posługując się tym obrazem Jezus mówi o swoich rozmówcach, o faryzeuszach i uczonych w Piśmie, których nazywa obłudnikami. Jednak my słysząc te słowa, możemy także dostrzec ich odniesienie od nas. Wydaje się, że człowiek nieraz próbuje zachować się w podobny sposób, zwraca wiele uwagi na sprawy zewnętrzne, na wygląd, na to, jak jest odbierany na zewnątrz, działa wiele – jak mówimy – „na pokaz”. Jednak jeśli temu nie towarzyszy jednocześnie troska o sprawy wnętrza, o serce, o sumienie, to z czasem da się zauważyć, że niewiele daje sama troska o tę stronę zewnętrzną. Serce bowiem jest ważniejsze, stan naszego wnętrza jest ważny – on także bardzo łatwo przekłada się na sprawy zewnętrzne, na to, jak się zachowujemy i postępujemy. Troszczmy się więc o nasze wnętrza, troszczmy się o nasze serce, o nasze sumienie!

CEM SpesMediaGroup

Top Desktop version