Radio Nadzieja 103,6

Switch to desktop Register Login

16 września 2017

SOBOTA DWUDZIESTEGO TRZECIEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO

Łk 6,43-49

Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Nie jest dobrym drzewem to, które wydaje zły owoc, ani złym drzewem to, które wydaje dobry owoc. Po owocu bowiem poznaje się każde drzewo: nie zrywa się fig z ciernia ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta.
Czemu to wzywacie Mnie: «Panie, Panie», a nie czynicie tego, co mówię? Pokażę wam, do kogo podobny jest każdy, kto przychodzi do Mnie, słucha słów moich i wypełnia je.
Podobny jest do człowieka, który buduje dom: wkopał się głęboko i fundament założył na skale. Gdy przyszła powódź, potok wezbrany uderzył w ten dom, ale nie zdołał go naruszyć, ponieważ był dobrze zbudowany.
Lecz ten, kto słucha, a nie wypełnia, podobny jest do człowieka, który zbudował dom na ziemi bez fundamentu. Gdy potok uderzył w niego, od razu runął, a upadek jego był wielki”.

 

     „Nie jest dobrym drzewem to, które wydaje zły owoc, ani złym drzewem to, które wydaje dobry owoc.”
Owocowanie drzewa jest zależne od tego, jakie jest to drzewo, jest zależne od tego, w jakim środowisku rośnie (czy ma właściwe warunki nasłonecznienia, wodę, składniki mineralne w glebie), jest zależne od tego, jaki jest wysiłek ogrodnika-sadownika pracującego przy tym drzewie, starającego się o to, by plon był jak największy, jak najpiękniejszy. To owocowanie może być dla nas punktem odniesienia dla refleksji, dla naszej refleksji nad ludzkim owocowaniem, owocowaniem każdego z nas. Bóg bowiem pragnie, byśmy przynosili owoc w naszym życiu, byśmy korzystając z talentów, którymi nas obdarza, troszczyli się o pomnażanie dobra, którym Bóg nas darzy. „Przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał” – usłyszeli te słowa uczniowie Jezusa w Wieczerniku i powinniśmy, my także, je usłyszeć jako skierowane do nas. A słysząc te słowa Jezusa o „dobrym” i „złym” owocu, pomyślmy o tym, jaki jest owoc naszego życia, na ile staramy się o to, by nasze owocowanie było dobre – by to, co od Boga otrzymaliśmy i codziennie otrzymujemy, było przez nas wykorzystywane dla dobra; na ile staramy się, by nasze życie było wypełnione dobrym owocem? Obyśmy byli tymi, których Jezus porównuje do dobrego drzewa dającego dobre owoce!

CEM SpesMediaGroup

Top Desktop version