Radio Nadzieja 103,6

Switch to desktop Register Login

20 września 2017

ŚRODA DWUDZIESTEGO CZWARTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO

Łk 7,31-35

Po odejściu wysłanników Jana Chrzciciela Jezus powiedział do tłumów:
„Z kim więc mam porównać ludzi tego pokolenia? Do kogo są podobni? Podobni są do dzieci, które przebywają na rynku i głośno przymawiają jedne drugim: «Przygrywaliśmy wam, a nie tańczyliście; biadaliśmy, a wyście nie płakali».
Przyszedł bowiem Jan Chrzciciel: nie jadł chleba i nie pił wina; a wy mówicie: «Zły duch go opętał».
Przyszedł Syn Człowieczy: je i pije; a wy mówicie: «Oto żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników». A jednak wszystkie dzieci mądrości przyznały jej słuszność”.

 

     „Podobni są do dzieci, które przebywają na rynku i głośno przymawiają jedne drugim (...)”
Mówiąc o świadectwie dawanym przez Jana Chrzciciela, a następnie o świadectwie dawanym przez Siebie, Jezus odwołuje się do postawy rozkapryszonych dzieci, ciągle grymaszących, ciągle niezadowolonych... Takimi byli, według słów Jezusa, ci ludzie, którzy nie chcieli przyjąć ani świadectwa Jana, poprzednika Pańskiego, ani samego Jezusa, Mesjasza i Syna Bożego. Sprzeciwiali się w obu przypadkach, poddawali krytyce zachowanie i Jana, i Jezusa. Choć, jak pokazuje im Jezus, ich słowa krytyki były niestosowne, bo z obu sytuacji zestawione razem – były całkowicie sprzeczne ze sobą. Takimi, niestety, bywają ludzie, którzy potrafią wciąż krytykować, wciąż potępiać, wyrażać swój sprzeciw wobec każdej sytuacji i każdego zachowania innych ludzi. To prawda, zawsze można znaleźć „dziurę w całym”, zawsze można znaleźć coś, co można skrytykować w słowach czy czynach naszych bliźnich. Prawdą jest i to, że nie możemy być obojętni na grzech, na zło czynione przez drugiego człowieka. Jednak słowa krytyki powinny być wypowiadane z miłością, powinny być wypowiadane z refleksją: czy naprawdę znamy wszystkie okoliczności danej sytuacji, by móc rzetelnie i sprawiedliwie ocenić postawę drugiego człowieka? Warto sobie to pytanie zawsze zadać przed naszą reakcją na zachowanie naszych bliźnich.

CEM SpesMediaGroup

Top Desktop version