Radio Nadzieja 103,6

Switch to desktop Register Login

23 września 2017

SOBOTA DWUDZIESTEGO CZWARTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO

Łk 8,4-15

Gdy zebrał się wieki tłum i z miast przychodzili do Jezusa, rzekł w przypowieści: „Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je. Inne padło na skałę i gdy wzeszło, uschło, bo nie miało wilgoci. Inne znowu padło między ciernie, a ciernie razem z nim wyrosły i zagłuszyły je. Inne w końcu padło na ziemię żyzną i gdy wzrosło, wydało plon stokrotny”.
Przy tych słowach wołał: „Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha”.
Wtedy pytali Go Jego uczniowie, co oznacza ta przypowieść.
On rzekł: „Wam dano poznać tajemnice królestwa Bożego, innym zaś w przypowieściach, aby patrząc nie widzieli i słuchając nie rozumieli.
Takie jest znaczenie przypowieści: Ziarnem jest słowo Boże. Tymi na drodze są ci, którzy słuchają słowa; potem przychodzi diabeł i zabiera słowo z ich serca, żeby nie uwierzyli i nie byli zbawieni. Na skałę pada u tych, którzy gdy usłyszą, z radością przyjmują słowo, lecz nie mają korzenia: wierzą do czasu, a w chwili pokusy odstępują. To, co padło między ciernie, oznacza tych, którzy słuchają słowa, lecz potem odchodzą i przez troski, bogactwa i przyjemności życia bywają zagłuszeni i nie wydają owocu.
W końcu ziarno w żyznej ziemi oznacza tych, którzy wysłuchawszy słowa sercem szlachetnym i dobrym, zatrzymują je i wydają owoc przez swą wytrwałość”.

 

     „Takie jest znaczenie przypowieści: Ziarnem jest słowo Boże.”
Dziś czytamy podczas liturgii Mszy św. przypowieść Jezusa o ziarnie. Jest to jedna z przypowieści Chrystusa, którą On sam także wyjaśnia, wskazując nam drogę dla naszej refleksji nad usłyszanym słowem. Słowo Boże jest ziarnem zasiewanym przez Boga oraz przez tych, których On posyła z zadaniem głoszenia Jego Dobrej Nowiny w różnych miejscach i sytuacjach, w różnych miejscach codziennego życia. To słowo Boże przyjmujemy uczestnicząc we Mszy św. czy też w liturgii poszczególnych sakramentów św. Boże słowo przyjmujemy podczas lat dorastania i wychowania w domu rodziny chrześcijańskiej oraz biorąc udział w katechezie szkolnej czy parafialnej. Możemy sięgać do Bożego słowa zapisanego na kartach Biblii czy też wyjaśniane nam w tekstach książek, prasy czy innych mediów katolickich. Tak, w różny sposób to Boże ziarno jest zasiewane w nasze serca i w różny sposób możemy do tego słowa docierać. Ważną rzeczą jednak jest, byśmy się starali do tego słowa docierać, przyjmować je ochotnym sercem i rozważać je tak, by coraz lepiej odczytywać wolę Bożą względem nas samych, byśmy potrafili następnie ją realizować, czynić z niej drogowskaz dla codziennego życia. Wtedy będziemy mogli powiedzieć, że rzeczywiście troszczymy się o to, by to Boże ziarno przynosiło prawdziwy owoc, owoc obfity – według Bożego pragnienia.

CEM SpesMediaGroup

Top Desktop version