Radio Nadzieja 103,6

Switch to desktop Register Login

15 listopada 2017

ŚRODA TRZYDZIESTEGO DRUGIEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO

Łk 17,11-19

Zmierzając do Jerozolimy Jezus przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei.
Gdy wchodził do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: „Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami”.
Na ich widok rzekł do nich: „Idźcie, pokażcie się kapłanom”. A gdy szli, zostali oczyszczeni.
Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu. A był to Samarytanin.
Jezus zaś rzekł: „Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec”.
Do niego zaś rzekł: „Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła”.

 

     „Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu?”
W czasie Swej drogi prowadzącej do Miasta Świętego Jezus spotkał grupę dziesięciu trędowatych, którzy prosili go o zmiłowanie. Chrystus dokonał ich uzdrowienia, zgodnie z ich prośbą. Reakcja tych uzdrowionych jak najbardziej wydaje się być usprawiedliwiona. Przecież to sam Jezus polecił im, by oni się udali do kapłanów, aby ci – według upoważnienia posiadanego na mocy Prawa Starego Testamentu – stwierdzili w sposób oficjalny, że są zdrowi. Jednak jeden z owych dziesięciu, kiedy zobaczył, że rzeczywiście został uwolniony od tej ciężkiej choroby, powrócił do Chrystusa Pana, aby wyrazić wdzięczność za dar, który stał się jego udziałem. A czyn jego tym bardziej został zauważony przez podkreślenie faktu, że był on Samarytaninem. To wydarzenie opisane nam na kartach Ewangelii Łukaszowej każe nam się dziś zastanowić nad naszą wdzięcznością Bogu i bliźnim. Bo właściwie to bardzo często jest tak, że umiemy prosić, umiemy zwracać się do Boga z naszymi prośbami w modlitwie; umiemy też prosić drugiego człowieka o jakąś pomoc, przysługę, życzliwość... A jednocześnie nie zawsze słowo „dziękuję” pojawia się na naszych ustach. Nie zawsze pamiętamy, by w naszych modlitwach także dziękować Bogu za Jego łaskawość dla nas. Postawmy sobie więc pytanie: czy my umiemy dziękować?

CEM SpesMediaGroup

Top Desktop version