Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ewangelizacja przez sztukę

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Z ks. Tomaszem Grabowskim, dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Łomży, rozmawia ks. Robert Szulencki. Księże dyrektorze, od 4 maja zdjęte zostały obostrzenia odnośnie do instytucji kultury. Czy Muzeum Diecezjalne jest przygotowane na odwiedzających?

– Czas zagrożenia epidemicznego skutecznie spustoszył ulice, a także muzea i inne instytucje kultury. Wprowadzone obostrzenia wynikały z troski o dobro obywateli, ale niestety odbiły się całkowitym brakiem zwiedzających. Nie mniej zaznaczę, iż był to bardzo owocny czas w Muzeum Diecezjalnym w Łomży. W końcówce zimy zakończyliśmy prace odnawiające wnętrze muzeum z jednoczesnym przebudowaniem części ekspozycji. Czasowe wyłączenie programu zwiedzania pozwoliło nam na uporządkowanie przestrzeni a także na kwerendę obiektów przechowywanych w muzealnym magazynie.

Czyli ksiądz zaprasza.

– Tak – zdecydowanie! Bardzo serdecznie za pośrednictwem naszego diecezjalnego pisma, które teraz ukazuje się w łączności z tytułem „Idziemy”, zapraszam na wędrówkę ze sztuką, jaką oferuje Muzeum Diecezjalne w Łomży. Placówka jest dziełem całej diecezji i za życzliwość kapłanów, a także diecezjan serdecznie dziękuję, zapraszając w skromne progi. To już osiem lat budowania przestrzeni kultury sakralnej o zasięgu nie tylko diecezjalnym.

Co muzeum nowego ma do zaoferowania?

– Jak zaznaczyłem na początku, Muzeum Diecezjalne przeszło oczekiwany remont. Osiem lat to kilkanaście tysięcy zwiedzających, stąd stosownych prac wymagała malatura oraz przebudowa części ekspozycji. Dzięki ofiarnej pracy całego zespołu udało się wszystkie założenia zrealizować. W efekcie przeprowadzonych zmian ujednoliciliśmy kolorystycznie wnętrze muzeum. Zastosowany kolor pozwolił uczytelnić prezentowane eksponaty, a także wydobyć ich stosowne walory. Już w holu wejściowym możemy doświadczyć zmiany, ponieważ tam zainstalowaliśmy grafikę przedstawiającą wszystkich biskupów łomżyńskich. Pod nią w gablotach prezentowane są pamiątki po poszczególnych pasterzach Kościoła łomżyńskiego. W sali „Na plebanii” również przebudowaliśmy dotychczasową aranżację tak, aby pokazać jak największą liczbę eksponatów związanych z posługą kapłańską. Zupełnie nowego wymiaru nabrała sala wystaw czasowych. Dzięki wsparciu bp. Janusza Stepnowskiego zyskała ona nowoczesny i bardzo przejrzysty wygląd.

Czytaj dalej w wydaniu drukowanym Idziemy nr 21 (760), 24 maja 2020 r. do nabycia w: Centrum Edukacji Medialnej SpesMediaGroup,

ul. Sadowa 3, 18-400 Łomża;

Redakcja wkładki Głos Katolicki: tel. 86 215-14-10, fax. 86 215-14-13, e-mail: glos@gloskatolicki.pl;

Reklama: reklama@spesmedia.pl, tel. 508 585 033;

Prenumerata: sekretariat@spesmedia.pl, tel. 504 719 083

[related limit=”5″]

Autor M. Sz.

2020-05-22

Więcej informacji z tej kategorii

Rozmowa RN: bp Mariano Crociata

Rozmowa RN: bp Mariano Crociata

Przed jakimi wyzwaniami stoi dziś Kościół w Europie? Który temat podczas trzydniowego Zgromadzenia Plenarnego COMECE w...