Kard. Müller: Podziwiam Powstańców Warszawskich! [VIDEO]

Przede wszystkim chciałbym powiedzieć, że podziwiam ludzi, którzy wtedy, w tamtych warunkach podnieśli polską flagę i zaczęli powstanie przeciwko niemieckiej okupacji. Nie była to tylko walka militarna, ale było to również przeciwstawienie się terrorowi nazistowskiemu, który zastosowano wobec narodu polskiego. Dlatego też podziwiam tych ludzi – powiedział w rozmowie z Radiem Nadzieja kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

W wywiadzie przeprowadzonym przez ks. Tomasza Trzaskę (Radio Nadzieja, wZasiegu.pl) kardynał podkreślił niezłomny charakter działań narodowowyzwoleńczych, które dostrzega na przestrzeni istnienia polskiej państwowości: Polska jest krajem o wyjątkowych tradycjach wolnościowych i demokratycznych. Naród polski na przestrzeni wieków zawsze występował przeciwko najeźdźcy. Mimo tego, że w Powstaniu Warszawskim nie udało się pokonać okupanta i może z pozoru wydawać się, że była to walka bezsensowna, to jednak wpisuje się ona w kontynuację tych bohaterskich zrywów wolnościowych.

Były prefekt podkreślił również wysiłek, który włożyła Polska w walkę o swoją wolność. Kard. Gerhard Müller: Wolność nie jest dana jako prezent, ale należy ją zdobyć, jest bowiem wartością, która domaga się ofiary. Polska na przestrzeni wieków wielokrotnie musiała o swoją wolność walczyć, była bowiem ofiarą międzynarodowej polityki. Celem działania Trzeciej Rzeszy było zniszczenie polskiej tożsamości narodowej i eksterminacja narodu polskiego i sądzę, że to właśnie Polska, pośród wszystkich europejskich krajów, musiała najwięcej uczynić dla wolności i demokracji. Szczególnie od czasu rozbiorów, kiedy Polskę podzieliły trzy wielkie mocarstwa – dostrzega kardynał.

Dlatego trzeba podziwiać wszystkich tych, którzy w czasie Powstania Warszawskiego stanęli, nie po to, aby walczyć o jakieś nierzeczywiste wartości, ale o realną wolność i o przyszłą Polskę. Polska wniosła największy wkład w walkę z narodowym socjalizmem w Europie podczas II wojny światowej – dostrzega powstańczy wysiłek kard. Müller.

Zasmuca nas też to, że niektórzy przejmują „logikę zwycięzcy”, bo tak na prawdę prawdziwymi zwycięzcami nie są ci, którzy idą z bronią przeciwko wrogowi, ale ci, którzy potrafią walczyć o tożsamość i godność człowieka. Zgodnie z tą logiką można powiedzieć, że niewolnicy w Stanach Zjednoczonych powinni się poddać, a jednak podjęli walkę o wolność i równość. Godność człowieka jest największą wartością, za którą warto walczyć i warto poświęcić własne życie. Nie można też podjąć logiki, którą kierowali się tacy ludzie jak Hitler i Stalin. Powstanie Warszawskie było ukierunkowane przeciwko hitlerowskiemu okupantowi, ale trzeba pamiętać też, że za rzeką stali Sowieci. Celem jednych i drugich była zagłada polskiej tożsamości. Trzeba tu wspomnieć również o 20 tysiącach pomordowanych w Katyniu polskich obywateli. Taka totalitarna „logika”, zaprogramowana na zagładę, nie jest do zaakceptowania – mówi, w rozmowie z rozgłośnią, purpurat.

Prawdziwymi zwycięzcami są ci, którzy nie poszli na żaden kompromis, ale byli do końca wierni swoim ideałom i walce o zachowanie od zniszczenia godności ludzkiej. Podobnie do wielu męczenników chrześcijańskich, którzy nie poszli na kompromis, ale byli wierni aż do śmierci swoim wartościom.

Kard. Gerhard Ludwig Müller apeluje też do władz Unii Europejskiej, aby w roszczeniach kierowanych w stronę Polski brali pod uwagę wielki trud Polski i Polaków, włożony w wywalczenie wolności i demokracji:

Chciałbym dodać, że moim oczekiwaniem jest, aby przedstawiciele Unii Europejskiej w pełni respektowali polską demokrację i wolność. Polski naród przez setki lat za swoją wolność oddawał życie i cierpiał. Na Polskę trzeba spoglądać z perspektywy jej własnej historii i podziwiać za to, czego we własnej historii doświadczyłastanowczo zauważa kardynał Müller.

rozmawiał ks. Tomasz Trzaska, tłumaczenie: ks. dr Sławomir Śledziewski / PA.