
Ulubione dania Świętego Jana Pawła II przyrządzają mieszkańcy Powiatu Wysokomazowieckiego















10-11 października 2020 r.
PROGRAM
SOBOTA, 10 października
10:00 | Otwarcie Targów Ogrodniczych „Jesień w sadzie i ogrodzie” – Wojciech Mojkowski, Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie- tereny wystawowe |
10:30 | Konkurs: „Zgadnij co to za roślina?” – namiot PODR, tereny wystawowe |
10:30 | Konferencja „Zdrowie w pasiece i rodzinie pszczelej” Tomasz Radziwonowski – Miejska Pasieka, Marcin Sadowski – Pasieka Marcyś – budynek PODR Szepietowo, sala nr. 4 |
11:00 | Pokaz tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego |
NIEDZIELA, 11 października
10:00 | Otwarcie drugiego dnia Targów |
10:30 | Konkurs: „Zgadnij co to za roślina?” – namiot PODR – tereny wystawowe, |
10:30 | Konferencja „Zdrowie w pasiece i rodzinie pszczelej” lek. wet. Andrzej Bober – Zakład Chorób Pszczół, Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach – budynek PODR Szepietowo, sala nr 4 |
11:00 | Pokaz tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego |
12:30 | Rozstrzygniecie konkursu Hit Targów, Najatrakcyjniejsze Stoisko, Najbogatsza Oferta |
W programie również:
doradztwo rolnicze, produkty regionalne i ekologiczne, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich,
promocja mięsa wołowego pt. „Wołowina symfonia smaków” (niedziela)
Zwiedzanie stoisk, oferta targowa – godz. 9.00 – 16.00
28-30 września 2020 r. Różanystok
Przed nami XI edycja jednego z największych wydarzeń kulturalnych skierowanych do młodzieży wschodniej części kraju. Jak co roku na różanostockiej scenie Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego im. św. Jana Bosko wystąpią artyści Karawany bez Granic i kultowe zespoły.
Głównym założeniem Festiwalu jest edukacja młodzieży podczas warsztatów artystycznych oraz wieczornych spektakli i koncertów. Celem przedsięwzięcia jest zaszczepienie w młodych ludziach świadomości i dumy z własnej, niepowtarzalnej kultury oraz szacunku dla innych kultur, tradycji i religii. Każdego roku doświadczamy tego podczas realizacji Festiwalu: podczas spotkań z innymi uczestnikami i instruktorami, w czasie wspólnej zabawy, koncertów i pokazów artystycznych twórców z Polski i świata. Jest to niewątpliwie innowacyjne przedsięwzięcie artystyczne, łączące przedstawicieli środowisk kultury z całego świata, którzy w sposób kreatywny aktywizują twórczo uczestników: młodzież wykluczoną społecznie i grupy marginalizującej znaczenie sztuki w życiu codziennym.
Tegoroczny Festiwal rozpocznie się już 28 września 2020 r. (poniedziałek) warsztatami kulturalnymi. Młodzież będzie mogła wybierać zajęcia wg swoich zainteresowań i pasji: od tańca, beat box, piosenki, gry na instrumentach afrykańskich i wielu innych dziedzin. Każdy dzień warsztatów zakończą pokazy nabytych umiejętności poszczególnych grup treningowych i koncert. W tym roku wystąpią przed nami:
Krzikopa (28.09.2020)
Czeremszyna (29.09.2020)
Tęgie Chłopy (30.09.2020)
Organizatorami festiwalu są:
Towarzystwo Salezjańskie – Inspektoria (Prowincja) św. Stanisława Kostki w Warszawie i Salezjański Ośrodek Wychowawczy im. św. Jana Bosko
Wydarzenie zostało objęte:
Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego Pana Artura Kosickiego
Honorowym Patronatem Starosty Sokólskiego Pana Piotra Rećko
Honorowym Patronatem Burmistrza Dąbrowy Białostockiej Pana Artura Gajlewicza
Współfinansowanie:
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury.
Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Tegoroczny festiwal został objęty patronatem medialnym: TVP3 Białystok, SokolkaTV, Info Sokółka, iSokolka.eu, Radio Nadzieja, wzasiegu.pl
W tym roku, ze względu na reżim sanitarny i bezpieczeństwo uczestników liczba osób w grupach warsztatowych jest ograniczona. Również w czasie koncertów obowiązuje dezynfekcja rąk oraz obowiązek zasłaniania nosa i ust.
Program:
godz. 12.00
Dzień militarno-patriotyczny
– modlitwa za cichociemnych,
– złożenie kwiatów pod pomnikiem,
– konkursy z nagrodami dla dzieci,
– żywa lekcja historii,
– kurpiowskie śpiewanie, wrzesień 1939,
– pokazy sprzętu i uzbrojenia WOT,
– prezentacja grup rekonstrukcyjnych i historycznych,
– prezentacja grup motocyklowych.
godz. 13.45
Widowisko historyczne „Zrzut Cichociemnych ZAPORA 2020”
Żołnierska grochówka.
Tą uroczystością oddajemy hołd żołnierzom CICHOCIEMNYM
Z okazji
Pokazy driftu, przejazdy przez ścianę ognia i wiele innych atrakcji czeka mieszkańców Łomży. To wszystko za sprawą Monster Trucków, które we wrześniu pojawią się w mieście.
Po bardzo udanym sezonie 2019 czas na kolejną dawkę emocji w 2020. Zapraszamy na jeszcze lepszą i większą imprezę ekstremalną w wykonaniu najlepszych europejskich kaskaderów filmowych.
Ryk silników, kraksy mniejsze i większe oraz podniecony tłum robi wrażenie!!! Zresztą, zobaczcie nas w Łomży na parkingu przed Parkiem Wodnym MOSiR przy ul. Wyszyńskiego już 16 września o godzinie 19:00, żeby się o tym przekonać!
Zapraszamy na niezwykłe widowisko w żywej scenerii. Impreza na otwartym powietrzu, ogromna dawka pozytywnej, muzycznej energii w efektownym świetle z elementami pirotechnicznymi – ogień i dym to nasza specjalność!!! Gwarantujemy widzom zmagania na najwyższym poziomie połączone z ekstremalnym widowiskiem:
Wychodząc naprzeciw najmłodszym naszym fanom na zakończenie pokazu będą mogli zupełnie za FREE przejechać się jednym z naszych potężnych MONSTER TRUCKÓW!!!
UWAGA ! Bilety do nabycia w naszych kasach, bezpośrednio przed danym programem.
ŁOMŻA
16.09 ŚRODA GODZ. 19:00
PARKING PARKU WODNEGO MOSiR
UL. WYSZYŃSKIEGO
Radio Nadzieja będzie od dziś, 10 września, od godziny 12 do środy (16 września) rozdawało na swojej antenie wejściówki. Nastawcie 103,6 FM i je zgarnijcie.
18, 19 i 20 września 2020 r. to daty, które każdy miłośnik dobrej kuchni już teraz powinien zapisać sobie w kalendarzu. Do Łomży przyjadą prawdziwi pasjonaci kulinariów, którzy przez trzy dni, w ramach kończącego tegoroczny sezon zlotu food trucków, będą karmić mieszkańców swoimi popisowymi daniami.
Długi weekend od 18-20 września upłynie w Łomży pod znakiem dobrego jedzenia. Organizator zlotu zaprasza do rodzinnego świętowania lata pod centrum handlowym Galeria Łomża, gdzie będzie miał miejsce kultowy już zlot.
Ucztowanie w formule wielkiego, rodzinnego pikniku, którego główną atrakcją jest kilkanaście food trucków, od kilku lat przyciąga spragnionych niecodziennych smaków mieszkańców. Serwowane będą oryginalne potrawy kuchni z kilku kontynentów. Nie zabraknie sycących dań głównych, przekąsek, deserów oraz napojów, w tym aromatycznych kaw i pysznej lemoniady.
Organizatorem zlotu jest organizacja FUTRAKI, która skupia kilkuset właścicieli food trucków, wyselekcjonowanych pod względem jakości. Wszystkie potrawy przygotowywane są ze świeżych, sezonowych produktów. Na ich bazie powstają przepyszne dania, cenione w całej Polsce.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Na antenie Radia Nadzieja od 11 września do wygrania będą vouchery, które można zrealizować w trakcie wydarzenia.
Blok wydarzeń kulturalnych organizowany w dniach od 14 IX do 20 IX 2020 roku w zabytkowej, nowo odremontowanej Myszynieckiej Dzwonnicy.
Organizatorzy:
Cykl obejmuje organizację kilkugodzinnych spotkań nocnych w dzwonnicy
w ramach których przewiduje się następujące wydarzenia:
Czuwanie modlitewne w tradycji Kurpiowskiej stanowi ważny i nieodłączny element znaczniejszych wydarzeń religijnych, społecznych i rodzinnych.
Zabieranie obrazów z kościoła do wsi w okresie Oktawy Bożego Ciała, czy peregrynacja Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po rodzinach stanowiły okazję do wspólnych modlitw, śpiewu pieśni religijnych oraz integrowały społeczność wiejską.
Poniedziałek 14 września 2020 r. godz. 1900
Myślą przewodnią w tym dniu jest odtwarzamy peregrynację obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po wsiach i rodzinach, które miało miejsce w latach 70 XX wieku.
Zapraszamy w tym dniu wszystkich chętnych – najlepiej w stroju ludowym – na wspólny śpiew Maryjnych pieśni ludowych i modlitw, które towarzyszyły temu wydarzeniu.
Na zakończenie spotkanie biesiadne w kawiarence parafialnej.
Wtorek 15 września 2020 r. godz. 1900
Natomiast 15 września 2020 również o godzinie 19 odtworzymy dawny zwyczaj głęboko utrwalony w życiu wsi kurpiowskiej jakim było organizowanie nabożeństw i modlitw majowych.
Zapraszamy w tym dniu koła różańcowe, wiejskich śpiewaków oraz wszystkich chętnych do śpiewu pieśni, głównie maryjnych oraz wspólnych modlitw.
Na zakończenie spotkanie biesiadne w kawiarence parafialnej.
Wydarzenie obejmuje czytanie poezji nocą w dzwonnicy przy klimatycznym świetle świec i lamp. Poprzez wydarzenie chcemy promować nieznaną twórczość ludowych poetów. Tematem przewodnim wydarzenia „100 rocznica urodzin Jana Pawła II” .
Na zakończenie spotkanie biesiadne w kawiarence parafialnej.
Nocne Warsztaty Malarskie w Dzwonnicy to 3 dniowy cykl warsztatów malarskich odnoszących się do tradycyjnego malarstwa sakralnego stosowanego niegdyś na Kurpiach, np. przy malowaniu feretronów. Malowanie w specjalnym świetle przy świecach i lampach pozwala inaczej dostrzec barwy i pobudzić wyobraźnię, daje możliwość poczucia atmosfery dawnych czasów. W warsztatach malarskich wezmą udział: Teresa Piórkowska-Ciepierska, Piotr Kobrzyński, Monika Laskowska, Jolanta Smykowska, Aleksandra Grudzińska i Marlena Lewandowska. Udział w warsztatach może wziąć każdy bez ograniczeń wiekowych. Efektem warsztatów będzie wystawa przygotowana w Dzwonnicy, na której zostaną zaprezentowane prace wykonane przez instruktorów i uczestników warsztatów.
Cykl obejmuje: Warsztaty bicia w dzwony – 19 IX , początek godz. 1400
oraz Konkursu bicia dzwonów – 19 IX, początek godz. 1900)
„Dzwonienie na chwałę Pana” i w celu wzywania Bożego miłosierdzia to dawny zwyczaj na ziemiach kurpiowskich, który niegdyś powszechny, lecz w czasach dzisiejszych ograniczony tylko do niektórych obrzędów religijnych. Unikatowa dzwonnica w Myszyńcu, w której znajdą się 4 dzwony jest doskonałym miejscem
do organizacji innowacyjnego w skali kraju wydarzenia, które będzie promować efektywne wykorzystanie zabytku.
Wydarzenie będzie miało charakter dwudniowy (sobota i niedziela).
Pierwszego dnia – w sobotę 19 września, początek godz. 1400 – planujemy organizację warsztatów w zakresie bicia dzwonów oraz przesłuchania konkursowe w godzinach wieczornych.
Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Polski Związek Producentów Kukurydzy w Poznaniu, zapraszają 13 września 2020 r. na Podlaski Dzień Kukurydzy. Jako organizatorzy w programie przygotowaliśmy wiele atrakcji. Między innymi jak co roku do obejrzenia mamy bogate kolekcje odmian kukurydzy, dzięki której będzie możliwość porównania różnych odmian, rosnących na podobnej glebie i w tych samych warunkach klimatycznych. Będzie można również skorzystać z porad doradców Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, oraz konsultacji z doradcami wszystkich firm nasiennych biorących udział w Podlaskim Dniu Kukurydzy. Dla wszystkich, którzy chcieliby posiąść dodatkową wiedzę zorganizowaliśmy wykłady pt. Idealna kiszonka z kukurydzy – jaka powinna być? który poprowadzi Marek Skiba oraz Wiosenne wyzwania, analiza sytuacji i perspektywy dla kukurydzy w 2020 r., który wygłosi Rafał Kowalski. Przeprowadzimy również promocję w formie degustacji pn. Uprawa i wykorzystanie ziarna kukurydzy do celów spożywczych – finansowanego ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Ważnym punktem programu będzie też pokaz maszyn do zbioru kukurydzy. Szczegóły na www.odr.pl i na Facebooku. Zapraszamy
Program
11.00 – Otwarcie Podlaskiego Dnia Kukurydzy
– Wojciech Mojkowski – Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
– Tadeusz Michalski – Prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w Poznaniu
11.20 – Lustracja Kolekcji Odmian Kukurydzy
11.20 – Wykład: Idealna kiszonka z kukurydzy – jaka powinna być?
– Marek Skwira – Limagrain Polska
12.00 – Wykład: Wiosenne wyzwania, analiza sytuacji i perspektywy dla kukurydzy w 2020 r
– Rafał Kowalski – Corteva Agriscience
12.30 – Konsultacje w zakresie produkcji kukurydzy – namiot wykładowy
12.30 – Promocja: „Uprawa i wykorzystanie ziarna kukurydzy dla celów spożywczych”
– finansowanego ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.
13.00 – Pokaz:
– Zbiór kukurydzy na wysokoenergetyczną kiszonkę – Ryszard Wojciechowski – Corteva Agriscience
Z uwagi na zagrożenie rozprzestrzeniania się koronowirusa SARS-Cov-2, PODR Szepietowo zastrzega sobie prawo do odwołania Podlaskiego Dnia Kukurydzy nie później niż 7 dni przed planowaną datą imprezy.
NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO
Samorząd województwa mazowieckiego już po raz 21. nagrodzi wybitnych mieszkańców regionu, którzy promują województwo, tworzą, upowszechniają i chronią kulturę. Kandydatów do Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego można zgłaszać do 18 września br.
Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień na Mazowszu. – Przyznawana jest za szczególne – indywidualne lub zbiorowe – osiągniecia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony szeroko pojętej, także masowej, kultury oraz promocji województwa mazowieckiego w kraju i na świecie. Jest wyrazem uznania za zaangażowanie w działania umacniające tożsamość kulturową Mazowsza, służące rozwojowi i promocji regionu – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Kandydatów mogą zgłaszać komisje Sejmiku Województwa Mazowieckiego, samorządy gmin, miast i powiatów z województwa mazowieckiego, stowarzyszenia oraz fundacje społeczno-kulturalne i naukowe, a także lokalne organizacje społeczne działające w całym województwie. Spośród nadesłanych zgłoszeń, kapituła konkursowa wybierze dziesięciu laureatów, którzy otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 10 tys. zł i pamiątkowe statuetki.
– Zachęcam wszystkie samorządy, organizacje pozarządowe, fundacje oraz stowarzyszenia do przedstawienia nam wybitnych ludzi, którzy wykazują się talentem oraz zasługami w zakresie twórczości artystycznej. Nagroda trafia do osób i instytucji, które realizują swoje pasje i przyczyniają się do promocji województwa w kraju, a nawet za granicą – zaznacza przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Sejmiku Województwa Mazowieckiego Jadwiga Zakrzewska.
Wśród dwustu dotychczasowych laureatów konkursu są artyści, twórcy ludowi, zespoły artystyczne, organizacje społeczne i charytatywne. Nagrodą uhonorowani zostali m.in. ks. Jan Twardowski, Maja Komorowska czy Sława Przybylska.
W ubiegłym roku Nagrodę Marszałka otrzymali: Jerzy Hoffman (Warszawa), Kapela Praska (Warszawa), Zenon Durka (Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie), Ryszard Nowaczewski (Józefów), Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Halina Witkowska (Kuźnia Kurpiowska), Zespół Tańca Ludowego „Ostrołęka”.
Nabór zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu potrwa do 18 września br. Zgłoszenia można składać osobiście lub wysłać pocztą na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Kultury, Promocji i Turystyki, ul. Brechta 3, 03‑472 Warszawa.
Szczegółowe informacje na temat konkursu, regulamin i formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie internetowej: www.nagroda.mazovia.pl.
Marta Milewska, Rzeczniczka Prasowa, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974, e-mail rzecznik@mazovia.pl