Były wykłady, wspomnienia i podsumowanie. Tak Muzeum Diecezjalne w Łomży świętowało 10-lecie swojego istnienia.
Muzeum promuje naszą sztukę religijną i historię – mówi biskup łomżyński Janusz Stepnowski:
– To są wszystko eksponaty zebrane z konkretnych parafii. I te eksponaty, które są w naszym muzeum właścicielem nie jest muzeum to są konkretne parafie, z których pochodzą. To jest możliwość, żeby osoby, które przychodzą do naszego muzeum mogli zobaczyć różnorodność tej sztuki religijnej, bo część jest z obecnego województwa podlaskiego, ale jest część też z województwa mazowieckiego. Także różne te prądy się ścierają.
Kultura rodzi się z kultu – zauważa bp Michał Janocha, biskup pomocniczy Diecezji Warszawskiej, który w Konferencji Episkopatu Polski odpowiada za muzealników i dziedzictwo sztuki sakralnej:
– Muzeum Diecezjalne w Łomży tak jak wszystkie muzea diecezjalne i znaczna część wszystkich muzeów w ogóle pokazują, że kultura rodzi się z kultu. I negatywnie patrząc, że kultura która odrywa się od kultu staje się kulturą oderwaną właśnie. Gro tych zbiorów, a to są najstarsze zabytki Łomży, to są najstarsze zabytki tego regionu, mają swoje sakralne przeznaczenie i pokazują nam źródła naszej kultury.
Przy okazji jubileuszu 10-lecia muzeum wydano pamiątkowe wydawnictwo, które podsumowuje dotychczasową działalność. Otwarta została też wystawa prac Teresy Adamowskiej.
pg