Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Łomża: Wystawa “Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość”

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Biblioteka Pedagogiczna CEN w Łomży zaprasza na wystawę „Bartoszewski. Więcej niż przyzwoitość”. W 2022 r. przypadała 100. rocznica urodzin Władysława Bartoszewskiego – męża stanu, żołnierza AK, powstańca i opozycjonisty, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, orędownika dialogu i porozumienia.

Wystawa „BARTOSZEWSKI. WIĘCEJ NIŻ PRZYZWOITOŚĆ” powstała w 2015 roku z inicjatywy Kancelarii Premiera i od ośmiu lat jest pokazywana w różnych miastach Polski i Niemiec. Ekspozycję tworzą zdjęcia z prywatnych zbiorów Władysława Bartoszewskiego oraz jego wieloletniego sekretarza Marcina Barcza – kuratora wystawy.

Ekspozycja związana jest z wymownym przekazem Władysława Bartoszewskiego z 2001 r. z przemówienia „Wspólna europejska odpowiedzialność”: – Wrogość jest czymś nieporównanie łatwiejszym od pojednania. Zdarza się przecież, że z wrogiem czujemy się niemal zaprzyjaźnieni, mogąc nań przerzucić odpowiedzialność za wszystkie nasze nieszczęścia. […] A pojednanie? Jakże żyć pośród gruzów? Jakże wyzbyć się pamięci krzywd? Jak zapomnieć cierpienie, które wypełniło całe życie ofiary? […] Pojednanie wymaga namysłu, wrażliwości moralnej, sumienia, wymaga wielkiej pracy duchowej, wymaga rozstania się z urojeniami, z mitologią nienawiści, wymaga ujrzenia — w dawnym wrogu i w sobie samym — człowieka pod tym samym niebem.

Na fotografiach uwieczniono najważniejsze wątki biograficzne oraz główne obszary zainteresowań i aktywności politycznej bohatera. Przedstawiają ujętą w kadrze działalność konspiracyjną Władysława Bartoszewskiego w okupowanej Warszawie, jego doświadczenia obozowe i powstańcze,  pobyt w stalinowskich więzieniach, współtworzenie Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Wystawa zawiera również wątki dotyczące zaangażowania opozycyjnego i dziennikarskiego, współpracy z Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa i polskimi kręgami emigracyjnymi.

Kurator wystawy Marcin Barcz powiedział, że opowieść o życiu Bartoszewskiego jest opowieścią o wolnej Polsce: – To opowieść o najnowszej historii. Znajdują w niej odbicie zarówno mroczne, jak i pełne nadziei, splecione ze sobą losy Polaków, Niemców i Żydów w XX wieku. Niesie także uniwersalne przesłanie: opowiada o oporze przepełnionego duchem wolności człowieka wobec wszelkich form ucisku i obojętności w obliczu zła. Przypomina o ofiarach prześladowań i wskazuje na gotowość do dialogu wszędzie tam, gdzie mimo doświadczonego cierpienia możliwe jest porozumienie i pojednanie.

Wystawę można oglądać od 20 marca do 26 kwietnia 2023 r. w Bibliotece Pedagogicznej CEN w Łomży (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 1).

 

Anna Borawska/DSH

 

Fot. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Radek Pietruszka/PAP

 

Autor ES

2023-03-18

Więcej informacji z tej kategorii

28 marca: Do końca ich umiłował

28 marca: Do końca ich umiłował

WIELKI CZWARTEK   J 13, 1-15 Było to przed Świętem Paschy. Jezus, wiedząc, że nadeszła godzina Jego, by przeszedł...