Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Papież Benedykt świętuje 93. rocznicę urodzin

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

16 kwietnia papież senior Benedykt XVI kończy 93 lata. Kierował Kościołem katolickim po śmierci Jana Pawła II, od 2005 do 2013 roku. Był 265. papieżem i zarazem pierwszym biskupem Rzymu od XIII wieku, który dobrowolnie zrzekł się urzędu. Obecnie mieszka w Watykanie w klasztorze Mater Ecclesiae. Rzadko pokazuje się publicznie. Uczestniczył między innymi w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII w 2014 roku.

Decyzję o rezygnacji Benedykt XVI ogłosił 11 lutego 2013 roku, podczas konsystorza. “Ustępuję dla dobra Kościoła” – powiedział i wyjaśnił, że odchodzi w związku z zaawansowanym wiekiem i słabnącym zdrowiem. Wieść o tym obiegła i poruszyła cały świat. Kardynał Angelo Sodano powiedział, że było to “niczym grom z jasnego nieba”. Później – 13 marca – zebrane w Rzymie konklawe wybrało na papieża kardynała z Argentyny Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek.

Benedykt XVI, przed wyborem na Stolicę Piotrową – kardynał Joseph Ratzinger – pełnił funkcję prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Zaliczany do ścisłej czołówki współczesnych teologów, był jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II.
Kardynał Ratzinger został wybrany na papieża 19 kwietnia 2005 roku. Gdy ukazał się na balkonie bazyliki św. Piotra w Watykanie i po raz pierwszy, jako papież, przemówił do wiernych, wspomniał swojego wielkiego poprzednika:

“Drodzy bracia i siostry, po wielkim papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie, prostego i skromnego robotnika w winnicy pańskiej.”

24 kwietnia 2005 roku na inaugurację pontyfikatu Benedykta XVI, do Watykanu przybyło ponad pół miliona osób, w tym 140 oficjalnych delegacji z całego świata. Podczas uroczystej mszy świętej papież zapowiedział, że kierunek jego posługi będzie wyznaczać wsłuchiwanie się w wolę Boga:

“Moim prawdziwym programem jest, by nie realizować swojej własnej woli, nie kierować się swoimi ideami, ale wsłuchiwać się z całym Kościołem w słowo i w wolę Pana, pozwolić Mu kierować sobą, by to On sam prowadził Kościół w tej godzinie naszej historii.”

W wywiadzie udzielonym Telewizji Polskiej w 2005 roku, Benedykt XVI mówił o swoim pierwszym spotkaniu z Karolem Wojtyłą podczas konklawe w 1978 roku. Wspominał, że od razu poczuł do niego wielką sympatię, a przyszły papież obdarzył go przyjaźnią.

Benedykt XVI, który za swoją dewizę wybrał słowa “Współpracownicy prawdy”. W homilii wygłoszonej w sanktuarium w Mariazell w Austrii w 2007 roku papież powiedział, że zaniechanie dążenia do prawdy prowadzi do zniszczenia człowieka i świata.

“Ta rezygnacja jest istotą kryzysu Zachodu i Europy. Jeżeli dla człowieka nie ma prawdy, nie może on nawet odróżnić dobra od zła. A wtedy wielkie i wspaniałe zdobycze nauki stają się dwuznaczne: mogą otworzyć drogę do dobra, do zbawienia człowieka, ale mogą także, jak to widzimy, stać się straszliwym zagrożeniem, zniszczeniem człowieka i świata. Potrzebujemy prawdy.”

Benedykt XVI odbył 24 podróże zagraniczne. Do rangi symbolu urosła jego wizyta w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, podczas pobytu w Polsce w 2006 roku. Papież w milczeniu przeszedł samotnie przez bramę z napisem “Arbeit macht frei”. Spotkał się z byłymi więźniami obozu, rozmawiając z każdym z nich, a potem modlił się pod Pomnikiem Męczeństwa Narodów.
W przemówieniu Benedykt XVI nawiązał do wizyty Jana Pawła II w Auschwitz. Odniósł się także do swojego niemieckiego pochodzenia i uznał, że jego obecność w byłym obozie to powinność.

“Jan Paweł II był tu jako syn polskiego narodu. Ja przychodzę tutaj jako syn narodu niemieckiego i dlatego muszę i mogę powtórzyć za moim poprzednikiem: Nie mogłem tutaj nie przybyć. Przybyć tu musiałem. Był to i jest obowiązek wobec prawdy, wobec tych, którzy tu cierpieli, obowiązek wobec Boga.”

Wśród wielu zadań pontyfikatu Benedykt XVI na szczególnym miejscu postawił misję wobec młodych ludzi, między innymi za aprobatą papieża został wydany “Youcat” – katechizm dla młodzieży, do którego on sam napisał słowo wstępne. Papież kontynuował światowe spotkania, zapoczątkowane przez Jana Pawła II.
Benedykt XVI przewodniczył ŚDM w Kolonii (2006), Sydney (2008) oraz w Madrycie (2011). W Sydney wezwał młodych, aby byli prorokami nowej ery miłości. Papież podkreślił, że świat potrzebuje odnowienia:

“Nowa era, w której miłość nie jest chciwa czy samolubna, lecz czysta, wierna i prawdziwie wolna, otwarta na innych, pełna szacunku dla ich godności, poszukująca dobra, promieniejąca radością i pięknem. Nowa era, w której nadzieja uwalnia nas od powierzchowności, apatii i samofascynacji, które tłumią nasze dusze i zatruwają związki międzyludzkie.”

Pontyfikat Benedykta XVI pod wieloma względami był szczególny dla Polaków, także dzięki temu, że papież często wypowiadał się w naszym języku. Kiedy odwiedził polską sekcję Radia Watykańskiego, dziennikarze podarowali mu płyty z nagraniami “Bene detto in polacco” czyli “Dobrze powiedziane po polsku”. Tytuł nawiązywał do włoskiej wersji imienia Benedykt – Benedetto. Na płytach znalazły się papieskie wypowiedzi z audiencji generalnych oraz innych spotkań.

W ciągu 8 lat pontyfikatu Benedykt XVI opublikował liczne dokumenty, jak konstytucje i listy, 3 encykliki, 4 adhortacje apostolskie, a także książki, w tym “Jezus z Nazaretu”, która stała się światowym bestsellerem. Zdaniem teologów, niemal każda homilia Benedykta XVI była “małą encykliką”. Zwołał 5 konsystorzy zwyczajnych, podczas których kreował 90 kardynałów. Wśród nominatów było trzech Polaków: Stanisław Dziwisz, Stanisław Ryłko i Kazimierz Nycz.

Z ponad 120 uroczystości beatyfikacyjnych, na które wyraził zgodę Benedykt XVI, jedna była bez precedensu w historii Kościoła. 1 maja 2011 roku w Rzymie osobiście przewodniczył beatyfikacji Jana Pawła II, po raz pierwszy bezpośredni następca papieża ogłosił błogosławionym swojego poprzednika.

IAR/JE

[related limit=”5″]

Autor M. Sz.

2020-04-16

Więcej informacji z tej kategorii