Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Podlaskie: Te samorządy chcą budować mieszkania. Wspólnie utworzyły SIM

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Z początkiem czerwca podpisany został akt notarialny powołujący do życia pierwszą na Podlasiu Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową. Wspólnikami – założycielami Spółki SIM KZN Podlaskie zostało 17 gmin (Miasto Bielsk Podlaski, Boćki, Brańsk, Ciechanowiec, Dąbrowa Białostocka, Drohiczyn, Goniądz, Łapy, Michałowo, Mońki, Miasto Sejny, Sokoły, Suchowola, Gmina Suwałki, Szczuczyn, Szepietowo, Zambrów) oraz Krajowy Zasób Nieruchomości. Siedzibą SIM-u zostały Łapy. Szacunkowe plany inwestycyjne spółki wynoszą co najmniej 800 mieszkań.

W dniu podpisania umowy, KZN wniósł aportem do spółki nieruchomość położoną w Michałowie. Na działce nr 962/16, o powierzchni 0,7845 ha, oraz działkach nr 962/19 i 962/20, o łącznej powierzchni 0,2786 ha, może powstać 66 mieszkań. Grunty pod budowę inwestycji w pozostałych gminach, które przystąpiły do SIM-u są obecnie przygotowywane do wniesienia ich aportem do spółki.

– Zainteresowanie samorządów programem SIM wciąż rośnie, co bardzo nas cieszy. Będziemy dążyć do tego, by w SIM-ach znalazła się co druga gmina w Polsce. Deficyt tanich i dostępnych mieszkań na długoterminowy, stabilny i bezpieczny najem jest ogromny. My staramy się tą lukę wypełnić. Jednym z najważniejszych założeń programu jest przeciwdziałanie depopulacji gmin poza dużymi ośrodkami miejskimi. Warto w tym miejscu podkreślić, że budujemy przede wszystkim dla polskich rodzin oraz wszystkich tych, którzy nie mogą zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych na rynku komercyjnym. Nie budujemy dla zysku – powiedział Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban. – Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to pozytywna inicjatywa państwa realizowana w ścisłej współpracy ze społecznościami lokalnymi. Dzięki Rządowemu Funduszowi Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM) rząd daje gminom tworzącym Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe 3 mln złotych na objęcie udziałów w spółce SIM, a także wsparcie na poziomie 10% wartości inwestycji. Jest to więc dla samorządów bezkosztowe wejście w założenie takiego podmiotu, bez potrzeby zabezpieczania stosownych środków w budżecie gminy. Dodatkowo, Fundusz Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego może pokryć do 35% kosztów inwestycji. W banku BGK mamy również specjalnie dedykowany, niskooprocentowany kredyt – bez marży banku, z trzymiesięcznym WIBOREM.

– To ważna chwila dla Podlasia, ważna dla naszych samorządów i naszych mieszkańców. Ten program walczy z depopulacją w małych gminach – zauważył Poseł Mieczysław Kazimierz Baszko.

– Jest to bardzo dobra oferta dla naszego samorządu jak też wszystkich innych samorządów. To ogromne wsparcie gmin, gdyż 3 miliony otrzymane od państwa w całości pokrywają nasz wkład własny. Tak naprawdę trzeba mieć tylko własny teren, gdzie można budować bloki. Dzięki Rządowemu Funduszowi Rozwoju Mieszkalnictwa celujemy do młodych ludzi, którzy nie są w stanie mieć w tej chwili własnego mieszkania – podsumował Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski.

Do tej pory do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych z udziałem KZN przystąpiło już przeszło 300 gmin, które będą budować blisko 28 tys. mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu z opcją wykupu. W najbliższym czasie powstaną kolejne SIM-y, które zwiększą ten wolumen do ok. 30 tys.

mat. nadesłane

Autor P. G.

2022-06-02

Więcej informacji z tej kategorii

Wiara: Jutro Godzina Łaski

Wiara: Jutro Godzina Łaski

Jutro między godziną 12.00 a 13.00 zapraszamy do Kościołów na nabożeństwo Godziny Łaski. To niezwykły czas, o który...

Słowo Życia: 7 grudnia

Słowo Życia: 7 grudnia

ŚRODA DRUGIEGO TYGODNIA ADWENTU Mt 11, 28-30 Jezus przemówił tymi słowami: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy...