Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Podsumowanie roku 2021 z Radiem Nadzieja: województwo podlaskie

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Województwo podlaskie to ostatni region, który odwiedzamy w ramach Podsumowania roku 2021 z Radiem Nadzieja. Sprawdźmy o czym informowali nasi reporterzy.

21 grudnia 2021 roku:

Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego przyjęli budżet na przyszły rok. Został on przyjęty stosunkiem głosów 20 za, przy dziesięciu wstrzymujących się i żadnych głosach przeciwnych. Marszałek Artur Kosicki podkreśla, że uwzględnione zostały wszystkie wnioski zgłoszone przez radnych:

– Czyli nie tylko historyczne wydatki, ale też i historyczna chwila, bo wszystko, że tak powiem, się zmieściło. Ja nie pamiętam takiej sytuacji, żeby gdzieś taka sytuacja miała miejsce. Tak bym powiedział. Ale to tylko i wyłącznie świadczy o tym, że to co państwo żeście przedstawiali faktycznie, powiem kolokwialnie, nie było wymyślonym czymś, tylko realne potrzeby oparte o dobro województwa, a w związku z tym znalazły swoje miejsce. 

Marszałek przyznał, że dla regionu ważne są środki z Unii Europejskiej:

– Czyli nie tylko historyczne wydatki, ale też i historyczna chwila, bo wszystko, że tak powiem, się zmieściło. Ja nie pamiętam takiej sytuacji, żeby gdzieś taka sytuacja miała miejsce. Tak bym powiedział. Ale to tylko i wyłącznie świadczy o tym, że to co państwo żeście przedstawiali faktycznie, powiem kolokwialnie, nie było wymyślonym czymś, tylko realne potrzeby oparte o dobro województwa, a w związku z tym znalazły swoje miejsce. 

Po poprawkach dochody budżetu mają wynieść blisko 699 milionów złotych, a wydatki planowane są na poziomie 757 milionów.

18 grudnia 2021 roku:

W tym roku podpisano m.in. umowę na budowę ronda w ciągu drogi wojewódzkiej nr 647 w Kolnie . To kolejna z inwestycji, która ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach w Kolnie, ale także całym województwie. Wicemarszałek województwa podlaskiego, Marek Olbryś, podkreśla, że samorząd Kolna od lat czekał na tę inwestycję:

      2021-12-18 Marek Olbryś o budowie ronda na DW647

Inwestycja zwiększy nie tylko bezpieczeństwo – podkreśla burmistrz Kolna, Andrzej Duda:

      2021-12-18 Andrzej Duda o budowie ronda na DW647

Inwestycja w kwocie 12 milionów złotych zostanie sfinansowana z budżetu województwa podlaskiego. Ma zostać ukończona do połowy czerwca 2023 roku.

17 grudnia 2021 roku:

Powiat grajewski inwestuje i chce dalej inwestować w modernizację Szpitala Ogólnego w Grajewie. Do końca grudnia ma zostać zakończona przebudowa sterylizatorni w placówce. Teraz władze powiatu przygotowują się do projektu modernizacji oddziału chirurgicznego, który miałby zostać przeprowadzony w przyszłym roku. Co miałoby zostać wykonane – o tym starosta, Waldemar Remfeld:

– Przede wszystkim doposażyć każdy pokój, żeby miał łazienkę. Powiem tak, zaszłość która w szpitalu ma miejsce to lata 80 i ten oddział jeszcze nie był remontowany, więc wszystkie oddziały są porobione, tak jak kardiologia, wewnętrzny czy internistyczny, dziecięcy, ginekologia, położniczy. No to chirurgia, która jest gdzieś tam ostatnia w kolejce, która będzie musiała być wyremontowana i wyposażona.

Koszt inwestycji szacowany jest na około 4 miliony złotych. Władze powiatu zamierzą też złożyć wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

3 grudnia 2021 roku:

Mieszkańcy Jedwabnego mogą czuć się bezpieczniej. Miasto od tego roku jest pod stałym nadzorem kamer umieszczonych m.in. na wieży Kościoła, czy na słupach energetycznych o średniej wysokości 4 m. W niektórych miejscach naszego miasta bywało niebezpiecznie mówi burmistrz Jedwabnego, Adam Niebrzydowski:

      2021-12-03 Adam Niebrzydowski o monitoringu w Jedwabnem 1

Mieszkańcy też mają dostęp do obrazu z kamer dodaje Adam Niebrzydowski:

      2021-12-03 Adam Niebrzydowski o monitoringu w Jedwabnem 2

Inwestycja wyniosła 60 tys. złotych, gdzie wkład własny gminy Jedwabne to 10 tys. Dofinansowaniem do tego zadania

26 listopada 2021 roku:

W Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego wykonano pierwszy zabieg usunięcia prostaty laserem holmowym. Lekarze Oddziału Urologicznego przeprowadzili go pod okiem dr Michała Suta, urologa ze Szpitala MSWiA w Gdańsku:

– To są zabiegi wysoce efektywne, bardzo bezpieczne i przyspieszające powrót pacjenta do pełnej sprawności. Są to zabiegi, które w stosunku do tradycyjnie wykonywanych zabiegów mają jeszcze taką zaletę, że są wykonywane bardziej radykalnie. Czyli jest mniejsze ryzyko nawrotów, a tym samym tak naprawdę w długotrwałym rozrachunku zmniejszają koszty opieki na tymi pacjentami.

Zakup lasera oraz innych potrzebnych sprzętów został dofinansowany ze środków budżetu województwa podlaskiego – mówi wicemarszałek Marek Olbryś:

– Pieniążków nie żal przeznaczać na ratowanie życia ludzkiego, szczególnie na urologii. Ten oddział jest oddziałem bardzo dobrym w naszym szpitalu łomżyńskim i o tą jakość chcemy dbać. Chcemy wspomagać urologię, również inne oddziały, ale szczególnie urologia była w jakimś momencie trochę nie dosprzętowania.

Łącznie na doposażenie urologii przeznaczono 1,3 mln złotych, z czego 600 tysięcy to wkład własny szpitala.

7 września 2021 roku:

Ruszyły prace modernizacyjne budynku Biblioteki Gminnej w Szumowie. – Budynek jest bardzo zniszczony. Tak naprawdę powinno się go zburzyć i postawić nowy – mówił wójt gminny Szumowo Jarosław Cukierman.

– Ten budynek pochodzi z lat 30. ubiegłego stulecia. Wymaga gruntownego remontu. Budynek jest bardzo zagrzybiały, ale w związku z tym, że ten budynek niejako wrósł w centrum Szumowa architektonicznie i dlatego podjęliśmy decyzję o gruntownym remoncie. Ale polegającym na tym, żeby dostosować ten budynek na cele biblioteczne i nie tylko.  Budynek do tej pory miał wiele zadań i funkcji. 

Całkowity koszt inwestycji wyniósł blisko milion złotych, z czego ponad 300 tysięcy złotych pochodzi z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

– Przede wszystkim uratujemy budynek zabytkowy. Biblioteka jest przeniesiona do innego budynku, który nie spełnia funkcji biblioteki ze względu na zdrowie zarówno pań, które tam pracują, jak i mieszkańców. W związku z tym podjąłem decyzję o przeniesieniu do innego budynku po byłym przedszkolu, bo przedszkole daliśmy nowe do użytku i na okres właśnie składania wniosku i realizacji teraz tej inwestycji, która będzie oddana w przyszłym roku do użytku. 

Prace renowacyjne mają potrwać do lipca 2022 roku.

10 lipca 2021 roku:

Sześć budynków samorządowych z terenu gminy Tykocin zostało wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne. Produkują one energię, która będzie zużywana na potrzeby własne, co przełoży się na niższe rachunki – wyjaśnia Karolina Rojecka, kierownik Referatu Inwestycyjno-środowiskowego Urzędu Miasta w Tykocinie:

– Udało nam się zainstalować instalacje fotowoltaiczne na sześciu obiektach gminnych, które już działają i których korzyści będą odczuwane w kolejnych latach. To m.in. zespół szkolno-przedszkolny w Tykocinie, cztery nasze stacje uzdatniania wody i oczyszczalnia wody w Tykocinie. 

Koszt zakupu i montażu instalacji to ok. 660 tysięcy złotych. Gmina otrzymała też dofinansowanie z RPO Województwa Podlaskiego, które pokryło 85% inwestycji.

25 czerwca 2021 roku:

Oddanie tej drogi, to święto województwa podlaskiego. W takich słowach wicemarszałek województwa podlaskiego, Marek Olbryś, opisał odczucia towarzyszące otwarciu drogi wojewódzkiej nr 647 relacji Stawiski – Kolno:

– Oddajemy do użytkowania drogę bardzo ważną, która komunikuje ważny system wewnętrzny dróg i krajowych, poprzez drogę wojewódzką do dróg lokalnych. Ta inwestycja to 18 kilometrów gruntownie zmodernizowanej drogi, która przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo i komfort jazdy. Droga, można powiedzieć, niczym nie odbiega standardom krajowym i z tego bardzo się cieszę, że ta propozycja komunikacyjna jest mile odbierana przez użytkowników. 

Ta droga nie była remontowana od dziesiątek lat – podkreśla burmistrz Kolna, Andrzej Duda:

– Stan ten drogi przed remontem był opłakany. Myślę, że ta sytuacja, która w tej chwili dzieje się, jeżeli chodzi o drogi wojewódzkie, o drogi krajowe, jest dla naszego powiatu naprawdę bardzo, bardzo optymistyczna. 

Samorząd Województwa Podlaskiego przeznaczył na tę inwestycję ponad 12 milionów złotych.

25 czerwca 2021 roku

Pacjenci łapskiego szpitala powiatowego zostaną przyjęci w lepszych warunkach. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przyznał kwotę w wysokości prawie 6 mln złotych na rozwój placówki. Projekt ma zakończyć się w przyszłym roku, a to może się udać dzięki tym środkom zewnętrznym mówi Burmistrz Łap, Krzysztof Gołaszewski:

– Zostanie zmodernizowany i wyposażony ośrodek rehabilitacji leczniczej dziennej, pracownie fizjoterapii, USG. Poradnie rehabilitacyjne, położnicze, ginekologiczne, laboratoria. Także zostaną wyposażone w meble. Projekt ma zakończyć się w przyszłym roku, a to między innymi dzięki temu rozwojowi, dzięki tym środkom zewnętrznym jest to możliwe w naszym łapskim szpitalu.

Całość inwestycji ma wynieść prawie 7 mln 100 tys. złotych. Rada gminy Łapy w tym roku dokłada do tej inwestycji swoją cegiełkę w wysokości pół mln złotych.

mb/jt/pg/kr/md

Autor M. Sz.

2021-12-31

Więcej informacji z tej kategorii

28 marca: Do końca ich umiłował

28 marca: Do końca ich umiłował

WIELKI CZWARTEK   J 13, 1-15 Było to przed Świętem Paschy. Jezus, wiedząc, że nadeszła godzina Jego, by przeszedł...