Święty Michał Archanioł należy do jednego z bardziej czczonych archaniołów i świętych w Kościele. Wiele osób każdego dnia odmawia ku jego czci tzw. mały egzorcyzm papieża Leona XIII, nosi szkaplerz tegoż Księcia Niebieskiego. Niewiele osób wie, że najstarszym miejscem jego kultu jest grota w Gargano, na południu Włoch, gdzie trzykrotnie pod koniec V w. objawiał się i sam poświecił tę grotę, którą nazywa się Niebiańską Bazyliką, a która jest jedyną świątynią poświęconą nieludzką ręką.
Niewiele też osób kojarzy św. Michała jako patrona przeciw epidemii, a jest to związane również z tymże sanktuarium i objawieniami w 1656 r. Południowe Włochy doświadczyły straszliwej plagi. Biskup Alfonso Puccinelli uciekł się więc do modlitwy i postu i poprosił o wstawiennictwo św. Michała. Podczas modlitwy poczuł trzęsienie ziemi i wtedy ukazał mu się św. Michał Archanioł „w olśniewającym blasku i nakazał mu błogosławić kamienie swojej jaskini, rzeźbiąc na nich znak krzyża i litery MA (Michał Archanioł). Święty Michał Archanioł obiecał, że każdy, kto z oddaniem będzie trzymał przy sobie te kamienie, będzie odporny na zarazę. I rzeczywiście tak się stało – św. Michał ocalił miasto i każdego, kto poprosił o uzdrowienie. Te kamienie są obecnie uważane za relikwie św. Michała i są z powodzeniem wykorzystywane do egzorcyzmów.
Wyjątkowość kultu św. Michała z Gargano sprawiła, że ks. Marcin Sobiech, proboszcz parafii w Burzynie, zaprosił w dniach 13 i 14 sierpnia cudowną figurę św. Archanioła z groty Gargano do świątyni parafialnej. Figura przybyła do parafii 13 sierpnia wieczorem o godz. 18.45. Podczas Mszy św. powitania dzieci, młodzież i proboszcz wyrazili słowa radości z przybycia samego Wielkiego Orędownika przed Bożym tronem w znaku cudownej figury. Po Eucharystii wierni do późnych godzin nocnych trwali na modlitwie.
Drugi dzień nawiedzenia był bardzo intensywny. Na pierwszej Mszy św. dzieci parafii powierzyły się św. Michałowi Archaniołowi i prosiły o jego błogosławieństwo, w południe starsi, samotni i chorzy przyszli do stóp Archanioła ze swoimi trudami i problemami. Podczas ostatniej Mszy cała parafia została zawierzona Niebieskiemu Chorążemu Zbawienia, aby był jej patronem i opiekunem. Podczas każdej Eucharystii wielu wiernych przyjmowało szkaplerz jako tarczę obronną przed złym duchem.
Ten czas nawiedzenia był czasem łaski i mocy i zapewne długo pozostanie w sercach burzyńskich parafian i ich proboszcza.
xMS
[nggallery id=4100]
[related limit=”5″]