Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wesele na Kurpiach. Teatralne widowisko folklorystyczne – 4 września w Nowogrodzie

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zaprasza na premierę spektaklu „Wesele na Kurpiach. Teatralne widowisko folklorystyczne”, która odbędzie się 4 września, o godz. 17.00, w Nowogrodzie. Premierze spektaklu będzie towarzyszyć kurpiowska potańcówka weselna, podczas której zagra kapela Miód na Serce. Wstęp na całe wydarzenie jest wolny.

Wesele na Kurpiach. Teatralne widowisko folklorystyczne” to projekt Podlaskiego Instytutu Kultury, który powstał na podstawie scenariusza ks. Władysława Skierkowskiego (1886–1941) – folklorysty, zbieracza ludowych pieśni kurpiowskich. Widowisko stworzone przez Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” oraz Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu łączy w sobie różne inspiracje barwnym kurpiowskim folklorem: muzyką, tańcami, obrzędami i strojami. Wychodzi poza ramy teatru obrzędowego, wprowadzając nowe postacie, nowe sceny. Łączy przeszłość i teraźniejszość, zarówno w treści, jak i w formie. To przedstawienie o roli tradycji w naszym życiu, o odmiennym podejściu do niej – w zależności do tego, skąd pochodzimy i gdzie żyjemy. Punktem wyjścia jest teraźniejszość, nowoczesność, która tak naprawdę nie może uwolnić się od przeszłości, ciągle do niej wraca, cytuje ją lub przekształca. Spektakl polega na współpracy zespołu stylizowanego i zespołu wykonującego folklor w formie tradycyjnej. Na miejsce jego premiery wybrano amfiteatr nad Narwią oraz urokliwy Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, który nosi imię swojego założyciela Adama Chętnika (1885–1967) – etnografa, muzealnika, miłośnika i badacza Kurpiowszczyzny, autora licznych publikacji na temat kultury Kurpiów.

WESELE NA KURPIACH. TEATRALNE WIDOWISKO FOLKLORYSTYCZNE
reżyseria, choreografia: Mariusz Żwierko
adaptacja scenariusza, reżyseria: Emilia Wyszkowska
opracowanie muzyki: Andrzej Grzybowski
asystent reżysera i choreografa: Agnieszka Ondruch-Sikora
przygotowanie wokalne: Marta Szałkiewicz (ZPiT „Kurpie Zielone”), Dariusz Wróblewski (Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu)
scenografia: Michał Wyszkowski

WYSTĘPUJĄ:
ZPiT „Kurpie Zielone” oraz Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu – jako goście i muzykanci weselni i pracownicy muzeum
W rolach głównych:
Kustosz – Tomasz Zalewski
Panna Młoda – Magdalena Burel
Pan Młody – Mateusz Dawidziuk
Raj – Mariusz Ondruch
Czepiarka – Magda Sojka-Krajewska
Klimek – Jarosław Gierasimczuk
Klimkowa – Urszula Burel
Soliwoda – Wojciech Kowalczuk
Soliwodowa – Ewa Godlewska
Dziczek – Janusz Linkowski

MIEJSCE:

scena nad Narwią przy Skansenie Kurpiowskim im. A. Chętnika w Nowogrodzie

Hits: 31

Autor ela

2021-08-19

Więcej informacji z tej kategorii