Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Zimny drań – widowisko retro pamięci Eugeniusza Bodo 28 października w Łomży

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Zimny drań” – widowisko retro pamięci Eugeniusza Bodo – ikony przedwojennego kina i teatru, ofiary stalinizmu – w 80.rocznicę śmierci artysty.

Miejsce realizacji: Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży
Termin realizacji: 28 października 2023, godz. 18.30

Podczas wydarzenia „Zimny drań” atmosferę liryki, radości, humoru, wraz z Dariuszem Wójcikiem – basem, głównym wykonawcą widowiska, który za szczególne zasługi w popularyzowaniu twórczości okresu 20-lecia międzywojennego odznaczony został honorowym wyróżnieniem „Złoty Liść Retro 2013” – współtworzyć będą: Joanna Nawrot – sopran, Jacek Szymański – tenor [„Złoty Liść Retro 2020”], Trio BODO w składzie: Rafał Lewandowski – fortepian [„Złoty Liść Retro 2016”], Katarzyna Rogalska – skrzypce, Andrzej Wojciechowski – klarnet oraz orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod dyrekcją Jarosława Praszczałka oraz tancerze Studia Tańca Towarzyskiego „TWIST” w Białymstoku.

W programie widowiska znajdą się szlagierowe piosenki autorstwa polskich tekściarzy i kompozytorów pochodzenia żydowskiego, m.in. Golda, Karasińskiego, Petersburskiego, Warsa, Tuwima, Schlechtera, Własta, które z początkiem lat dwudziestych poprzedniego stulecia, powstawały jak przysłowiowe grzyby po deszczu, a wśród nich: „Umówiłem się z nią na 9-tą”, „Dla Ciebie chcę być biała”, „Ach te baby”, „Tyle miłości”, „Ach śpij kochanie”, „Sex appeal”, „Tylko ty”, „Tylko z Tobą i dla Ciebie”, „Zimny drań”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Na pierwszy znak”, „Kiedy będziesz zakochany”, „To ostatnia niedziela”, „Za późno”.

Jednym z najpopularniejszych wykonawców tych piosenek był Eugeniusz Bodo, największy idol Polski tamtych czasów, a zarazem jej wspaniały symbol. Supergwiazdor, jakiego wcześniej nie było. Jego beztroskie życie skończyło się tragicznie. Uznany przez władze radzieckie za element społecznie niebezpieczny, skazany został na 5 lat ciężkiego obozu. 7 października 1943 r., z głodu i wycieńczenia, zmarł w sowieckim łagrze.

Obok piosenek wylansowanych przez Eugeniusza Bodo, w programie widowiska „Zimny drań’ znajdą się przebojowe piosenki z repertuaru innych wspaniałych gwiazd międzywojnia, takich jak Hanka Ordonówna, Mieczysław Fogg, Zula Pogorzelska, Mira Zimińska-Sygietyńska, którzy podobnie jak Bodo występowali w znanych warszawskich kabaretach, m.in. w Qui Pro Quo i Morskim Oku.
Aranżerem wspomnianych utworów – na orkiestrę smyczkową i Trio BODO – jest Bogdan Szczepański – kontrabasista Orkiestry Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.
„Zimny drań” jest pięknym i wciąż żywym świadectwem tamtych czasów, kiedy po latach zniewolenia, jak Feniks z popiołów, narodziła się II Rzeczpospolita i dowodem na to, że Naród polski potrafił korzystać z wolności. Stworzył jeden z najpiękniejszych i najważniejszych okresów kulturalnego życia narodu – okres dwudziestolecia międzywojennego.

„Zimny drań” to sentymentalne i żywiołowe widowisko z przebojowymi piosenkami lat 20. i 30. ubiegłego stulecia, przeplatane dialogami z filmów tamtych czasów, które bawi, wzrusza, a nawet porusza do łez. Ekspresja artystów ubogaca repertuar i nadaje mu lekkości, a melodyjne utwory na długo pozostają w pamięci słuchaczy.

Zapraszamy!

Autor ela

2023-10-20

Więcej informacji z tej kategorii

DNI CZYŻEWA 8-9 lipca 2023

DNI CZYŻEWA 8-9 lipca 2023

BURMISTRZ CZYŻEWA zaprasza na DNI CZYŻEWA 8-9 lipca 2023 PROGRAM: Sobota - 8 lipca 2023 r. Biblioteka Publiczna w...