Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

“Ani słowa o rodzinie” – rozmowa z Alicją Filipowską

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Dwudziestoletnia Kaja marzy o dużej rodzinie i ciepłych relacjach. Zawsze były tylko we dwie: ona i mama, próbująca związać koniec z końcem w Hamburgu. Po śmierci mamy Kaja przyjeżdża do Polski do dziadków, których nigdy nie poznała. Okazuje się jednak, że babcia nie żyje, dziadek Stanisław to zgryźliwy samotnik, a dom jest zapuszczony.

Nie tak Kaja wyobrażała sobie spotkanie z rodziną. Mimo wszystko stara się przekonać dziadka do siebie i jednocześnie próbuje się odnaleźć w małym miasteczku.
Czego nie mówiła jej mama? Dlaczego dziadek nie utrzymuje kontaktów z krewnymi? Kaja stopniowo odkrywa tajemnice z przeszłości…
Ani słowa o rodzinie (Wydawnictwo Zysk i S-ka) to ciepła i wzruszająca powieść o zagmatwanych relacjach rodzinnych, tęsknocie i wchodzeniu w dorosłość. To zarazem opowieść o poznawaniu siebie i odnajdowaniu swojego miejsca na ziemi.

Pisząc tę książkę nie myślałam o przesłaniu, ono wyszło samo z siebie dzięki moim bohaterom. Hardy i krnąbrny upór Kai przerodził się w wytrwałość, która zaowocowała. Pokazałam też, że to dobrze, że miękniemy kiedy dzieją się trudne sytuacje. Dziadek Staszek wyciągnął rękę do rodziny gdy poczuł się bezradny wobec problemów wnuczki. Poruszam temat relacji rodzinnych, które są dla mnie tajemnicą. Jak to jest możliwe, że ludzie się ze sobą kłócą, dokuczają sobie, a potem siadają razem do stołu wigilijnego i zapominają o tym wszystkim. Takie rzeczy dzieją się tylko w rodzinie. Tracimy przyjaciół kiedy dochodzi do poważnych konfliktów. A rodzina wybacza – powiedziała w rozmowie z Anną Czytowską Alicja Filipowska, autorka książki.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

      2024-02-22 Alicja Filipowska

Autor W M

2024-02-22

Więcej informacji z tej kategorii