Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Lasy Państwowe radzą, co zrobić z żywą choinką po świętach

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska radzi, żeby żywą choinkę po świętach rozdrobnić i stworzyć z niej nawóz dla roślin. Drzewka, które były w doniczce można zasadzić na wiosnę w ogrodzie lub na działce, nie wolno natomiast wywozić ich do lasu.

Anna Malinowska mówi, że żywą choinkę można łatwo zutylizować, jeśli mamy własny ogród. Wtedy możemy ją na małe części pociąć i wykorzystać jako nawóz.

– I takie drzewko jest też dobrym nawozem dla roślin kwasolubnych, czyli na przykład jeśli mamy rododendrony, powiedzmy, to też warto takie rozdrobnione drzewko wysypać koło takich roślin – radzi rzeczniczka.

Drzewka doniczkowe, które nie uschły, a ich igły nie zaczęły opadać, można wynieść w chłodne miejsce i wiosną przesadzić do gruntu. Anna Malinowska zaznacza, że nie wolno ich wywozić do lasu i sadzić na własną rękę. Wyjaśnia, że w Lasach Państwowych obowiązuje regionalizacja i można w nich sadzić tylko i wyłącznie gatunki rodzime, które naturalnie występują w polskich lasach. Ponadto – jak dodaje rzeczniczka – można sadzić gatunki, które wyrosły z sadzonek pochodzących z nasion w konkretnym lesie.

– Jeśli chcemy posadzić drzewo w lesie podwarszawskim, to musi ono powstać z nasiona, które zostało w tym samym lesie pozyskane – tłumaczy.

Rzeczniczka Lasów Państwowych przypomina, że wiele miejscowości i instytucji organizuje zbiórki poświątecznych drzewek. Można też je wyrzucić do kontenera w śmietniku, orientując się wcześniej, kiedy i z jakiego pojemnika odbiera je nasza gmina. Anna Malinowska zaznacza, że żywe drzewo szybko się rozkłada i nie szkodzi środowisku. Radzi jednak, by wcześniej sprawdzić na lokalnych stronach internetowych lub na witrynach gmin, czy w naszej okolicy jest organizowana specjalna zbiórka choinek.

Żywych choinek nie można spalać w domowych piecach czy kominkach. Podczas tego procesu wytwarza się dużo dymu. Przyczynia się też to do powstawania smogu.

IAR

Hits: 0

Autor P. G.

2021-01-07

Więcej informacji z tej kategorii