Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Dobre warunki pracy? Sprawdź oferty pracodawców z Łomży

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Łomża to ważne miasto w regionie Podlasia, założone we wczesnym średniowieczu u brzegów Narwi. Dziś Łomża postrzegana jest jako stabilny rynek pracy w południowej części województwa. Sprawdziliśmy, jak kształtuje się tu bezrobocie, ile można zarobić i kto najszybciej dostanie pracę w Łomży.

Praca Łomża – kto najszybciej znajdzie pracę w tym mieście?

Oferty pracy z Łomży są odzwierciedleniem braków kadrowych przedstawianych przez Barometr Zawodów. Łomża na tle innych miast i regionów nie wyróżnia się jakoś znacząco.

Praca w Łomży czeka przede wszystkim na:

– lekarzy, pielęgniarki i położne,

– kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,

– nauczycieli przedmiotów zawodowych,

– samodzielnych księgowych,

– pracowników socjalnych i opiekunów osób starszych,

– sprzedawców i kasjerów,

– szefów kuchni,

– pracowników sprzedaży internetowej.

Powyższa lista mogłaby być przypisana właściwie do dowolnego miasta i województwa, bo rynek pracy w Polsce jest dość jednorodny i wszędzie wygląda to podobnie. Jedyną niespodzianką jest brak w Łomży geodetów i kartografów. Te zawody rzadko są wymieniane wśród najbardziej deficytowych.

Natomiast pytanie: „Gdzie znaleźć pracę?” z niepokojem mogą sobie zadawać specjaliści do spraw administracji oraz żywności i technologii żywienia. Dla nich łomżyński rynek pracy nie ma wystarczającej liczby ofert.

Jak efektywnie szukać pracy w Łomży?

W dobie rewolucji technologicznej i powszechnego dostępu do internetu najwygodniej jest szukać pracy drogą elektroniczną. Nie wymaga to wychodzenia z domu i pozwala przejrzeć dużo ofert w bardzo krótkim czasie.

Praca w Łomży na Gowork.pl to adres, który na pewno warto zapamiętać. Tu pojawiają się codziennie nowe ogłoszenia o pracę z miasta i regionu.

Dobrym nawykiem jest też regularne przeglądanie mediów społecznościowych pod kątem szukania pracy. Na wielu forach i grupach w popularnych serwisach ludzie wymieniają się informacjami na temat wakatów i opiniami na temat pracodawców. Można poznać rzeczywistą wysokość zarobków i dowiedzieć się, jak wygląda atmosfera pracy w konkretnym miejscu.

Specjaliści w swoich dziedzinach mogą wykorzystać jeszcze jedną opcję – rejestrację na portalu rekrutacyjnym. To odwrotność portali z ogłoszeniami. Tu pracownicy zostawiają swoje CV, a rekruterzy wyszukują osoby potencjalnie najlepiej pasujące do poszukiwanych przez nich profili.

Nie należy przy tym rezygnować z tradycyjnych form szukania zatrudnienia, szczególnie niedaleko domu. Oferty pracy nadal pojawiają się w prasie papierowej, także tej dystrybuowanej bezpłatnie oraz na tablicach ogłoszeniowych, przede wszystkim przy miejskich i wojewódzkich urzędach.

Dobrym sposobem na znalezienie pracy będzie też poinformowanie o jej poszukiwaniach rodziny i znajomych.

Jak kształtują się zarobki w Łomży – czy opłaca się tu pracować?

Zarobki w Łomży są lustrzanym odbiciem zarobków w całym województwie podlaskim, co nawet ma prawo trochę dziwić. Mogłoby się wydawać, że w tak dużym mieście wynagrodzenie przekroczy średnią wojewódzką.

Tymczasem średnie wynagrodzenie w Łomży w ubiegłym roku wynosiło niewiele ponad 5400 zł brutto i było niemal identyczne ze średnią wojewódzką. Taka kwota oznacza, że zarobki netto w Łomży nie przekraczają czterech tysięcy złotych na rękę. Wynoszą niewiele ponad 3900 zł netto.

Czy w takim razie praca w Łomży jest opłacalna, czy lepiej szukać jej gdzie indziej? Tutejszy rynek pracy jest bardzo stabilny i opiera się głównie o mieszkańców miasta. Zaledwie kilkuset wyjeżdża do pracy do innych miejscowości (np. Białegostoku) i tylko kilkuset przyjeżdża tu z pomniejszych miast i wsi. Można więc uczynić założenie, że osoby, które chcą szukać pracy poza swoim miejscem zamieszkania, omijają Łomżę, co jest trochę dziwne, bo duża liczba ofert pracy powinna przyciągać, zwłaszcza w województwie z tak wysokim bezrobociem, które w samej Łomży jest zdecydowanie niższe.

Jak wygląda rynek pracy w Łomży? Ile wynosi bezrobocie?

Łomża leży w województwie podlaskim, regionie postrzeganym jako rolniczy. Musi być w tym ziarno prawdy, bo w samej Łomży – mieście na prawach powiatu – w rolnictwie zatrudnionych jest ponad 62% ogółu pracujących osób. W szeroko pojęty sektorze rolniczym mieści się też leśnictwo i rybołówstwo. Nieco ponad 15% ogółu zatrudnionych uznało, że praca w mieście Łomża w budownictwie i przemyśle jest tym, co wychodzi im najlepiej. Tylko niewielki fragment rynku pracy – mniej niż 1% – zajmuje sektor finansowy.

Jeśli chodzi o bezrobocie, to w Łomży jest ono stosunkowo niskie. W 2021 roku stopa bezrobocia w Łomży wyniosła zaledwie 5,1%, a więc o 0,3 punktu procentowego mniej, niż średnia dla całego kraju. Dla porównania dodajmy, że średnia stopa dla województwa podlaskiego w ubiegłym roku była znacznie wyższa i wynosiła 7%. Widać więc, że na tle województwa praca w Łomży jest dość dobrze dostępna. Niskie bezrobocie otwiera szeroko drzwi do kariery wszystkim, którzy poszukują zatrudnienia w Łomży.

mat. sponsorowany

Więcej informacji z tej kategorii