Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

GD: Mikołaj Zerhau, specjalista farmacji klinicznej – To jest niewiarygodne, że nie ma maseczek

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Aptekarze z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce po godzinach pracy szyją maseczki ochronne. “To jest niewiarygodne, że tego nie ma” – mówi Mikołaj Zerhau, specjalista farmacji klinicznej.

– Przez całą tą pandemię są straszne braki w zaopatrzeniu do aptek i szpitali w całej Polsce. Ze względu na to, że jestem przewodniczącym Delegatury Ostrołęckiej Izby Aptekarskiej i jednocześnie mocno działam w strukturach szpitalników w całej Polsce to wiem o bardzo dużych problemach związanych z dostępnością produktów takich podstawowych. Maski to jest w ogóle niewiarygodne, że tego nie matłumaczy Mikołaj Zerhau, specjalista farmacji klinicznej i dodaje, że problemem nie konieczne są braku w dostępności, a raczej ceny, które po wybuchu pandemii eksplodowały w górę. – To jest nie fair, że szpital wcześniej mógł kupić 50 maseczek za kilka złotych, a teraz te 50 sztuk kosztuje kilkaset złotych. 

To właśnie dlatego ostrołęccy aptekarze po godzinach pracy szyją maseczki:

Wiadomo, że nie będzie to produkcja masowa i nie mają one odpowiednich parametrów, tak jak te profesjonalne z filtrami, ale takie zwykłe maseczki chirurgiczne jesteśmy w stanie uszyć sami. 

Maseczki maja trafić do personelu szpitala oraz do tych, którzy przychodzą do szpitala w odwiedziny do swoich bliskich.

– Szpital dla personelu zapewnia maseczki, tylko chodzi o to, żeby zwiększyć możliwości. Żeby ten personel nie bał się zdejmować maseczki szybko i zakładać drugiej, bo wie, że ma ostatnie kilka sztuk. Tylko wiedział, że na pewno nie zabraknie tego typu asortymentu – dodaje Zerhau. 

Aptekarze włączają się także w akcję “My przychodzimy dla Was do pracy, wy zostanie w domu” i proszą, żeby nie przychodzić do aptek jeśli to nie jest konieczne.

– Nie chodźmy po leki, które nie są niezbędne, bo zwiększa to ryzyko zachorowań. Przychodzimy po rzeczy jak najbardziej potrzebne, bo jeżeli służba zdrowia zostanie zarażona to już nic nam nie pomoże. 

Z Mikołajem Zerhau, specjalistą farmacji klinicznej rozmawiał Mateusz Święcicki:

Pozostałe rozmowy z cyklu “Gość Dnia” Radia Nadzieja:

 

Autor M. Sz.

2020-03-30

Więcej informacji z tej kategorii