Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Gmina Kolno: 83 rocznica rozwiązania 110 Zapasowego Pułku Ułanów

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

W niedzielę przy pomniku w Janowie mieszkańcy, przedstawiciele władz, służb mundurowych i stowarzyszeń upamiętnili 83 rocznicę rozformowania 110 Zapasowego Pułku Ułanów.

83 lata temu w Janowie doszło do rozformowania 110 Pułk Ułanów, ale żołnierze nie złożyli broni. Do dalszej walki ruszyły stąd oddziały: ppłk Jerzego Dąbrowskiego “Łupaszki”, mjr Henryka Dobrzańskiego “Hubala” i rotmistrza Witolda Bilińskiego o czym przypomina pomnik, przy którym dziś, jak co roku od czasu jego postawienia, odbyły się obchody rocznicy wydarzeń z 28 września 1939 r.

– Oni zdecydowali się na to, aby do końca być wiernym przysiędze żołnierskiej, to jest przejaw największej próby patriotyzmu, dlatego z dumą organizujemy te uroczystości po to, aby to wydarzenie i te decyzje były przez nas pamiętane i upamiętniane – mówił wójt gminy Kolno, Józef Wiśniewski i dodał, że patrząc na obecność jest  bardzo spokojny o to, że działania gminy, które zostały zapoczątkowane w Janowie w 2011 roku będą kultywowane, bo mają one “niesamowity wymiar i sens”.

– Nie pozwalają zapomnieć i tworzą fundament, aby budować przyszłość na tych najwspanialszych wartościach.

Wójt mówił na naszej antenie jak istotna jest to uroczystość:

      2022-09-26 Józef Wiśniewski o uroczystości w Janowie

Przypomniane tutaj dziś zostały wielkie postaci polskiej armii „Łupaszka”, „Hubal” – bezgraniczny patriotyzm i bezgraniczna odwaga, czasem wręcz brawurowa. Dziękuję wszystkim, a w szczególności lokalnej społeczności, że o tym pamiętacie – mówił dyrektor Muzeum – Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, Juliusz Jakimowicz. – Państwowość to mniejsze i większe bitwy, czasem przegrane, czasem wygrane, ale też tego typu spotkania, kultywowanie pamięci o bohaterach. W imieniu Marka Olbrysia Marszałka Województwa Podlaskiego i swoim własnym dziękuję bardzo – dodał.

Wzruszającym momentem uroczystości było wystąpienie na scenie pana Mariana Paliwody, Sybiraka pochodzącego z Janowa, który nie tylko wspomniał swoje doświadczenia, ale też recytował wiersze.

W uroczystościach udział wzięli m.in. przedstawiciele władz, służb mundurowych, stowarzyszeń. Obchody rozpoczęła Msza św. polowa z muzyczną oprawą zespołu Czerwieniacy, następnie były okolicznościowe przemówienia, montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Janowie, występ zespołu Borkowiacy, składanie wieńców i zniczy pod pomnikiem oraz pokazy i atrakcje o charakterze wojskowym i grochówka dla wszystkich.

 

Gmina Kolno/BŚ

 

2022-09-26

Więcej informacji z tej kategorii

Rozmowa RN: bp Mariano Crociata

Rozmowa RN: bp Mariano Crociata

Przed jakimi wyzwaniami stoi dziś Kościół w Europie? Który temat podczas trzydniowego Zgromadzenia Plenarnego COMECE w...