Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Gmina Kolno: 84. rocznica rozformowania 110. Zapasowego Pułku Ułanów

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

W Janowie, w gminie Kolno po raz kolejny obchodzono rocznicę rozformowania 110. Zapasowego Pułku Ułanów. Uroczystości miały miejsce przy pomniku upamiętniającym to wydarzenie, które miało miejsce 84 lata temu.

84 lata temu w Janowie doszło do rozformowania 110. Zapasowego Pułku Ułanów, ale żołnierze nie złożyli broni. Do dalszej walki ruszyły stąd oddziały: ppłk Jerzego Dąbrowskiego “Łupaszki”, mjr Henryka Dobrzańskiego “Hubala” i rotmistrza Witolda Bilińskiego.

Mieszkańcy, przedstawiciele władz, służb mundurowych i stowarzyszeń obchodzą rocznice rozformowania 110. Zapasowego Pułku Ułanów od 2011 roku, kiedy to powstał pomnik upamiętniający wydarzenia sprzed 84 lat.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej polowej. Później miały miejsce przemówienia okolicznościowe. Wójt gminy Kolno podkreślił bohaterstwo grupy żołnierzy, która mimo beznadziejnej sytuacji jeżeli chodzi o dalsze działania wojenne, nie poddała się, rozformowała i poszła w kilku kierunkach z zamiarem kontynuowania walki.

– Jesteśmy winni pamięć, cześć i hołd tym wszystkim, którzy walczyli i zginęli o naszą wolność. W tej chwili mamy niesamowite poczucie komfortu, wszelkie warunku do tego, aby się rozwijać i tutaj musimy dać upust naszemu patriotyzmowi, właśnie w taki sposób – pracy na rzecz dobra naszej ojczyzny.

      2023-09-25 Józef Wiśniewski

Po przemówieniach okolicznościowych miały miejsce występy artystyczne o charakterze patriotycznym i złożono wieńce pod pomnikiem.

 

Autor B. Ś.

2023-09-25

Więcej informacji z tej kategorii

GD: Andrzej Duda, Burmistrz Kolna

GD: Andrzej Duda, Burmistrz Kolna

Rozpoczęta budowa obwodnicy, podwyżki cen energii, a także temat darmowego bezpłatnego transportu dla seniorów - to...