Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Gmina Kolno: Upamiętniono mieszkańców Zabiela zesłanych na Sybir

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram
W Zabielu odsłonięto pomnik poświęcony mieszkańcom tej wsi wywiezionym na Sybir w latach 1941-1946. Monument postawili członkowie Rodzin Sybiraków, a  inicjatywę wsparła Gmina Kolno.
– W gminie Kolno jak w soczewce można zobaczyć to wszystko, co działo się w naszej Ojczyźnie, mamy wiele miejsc pamięci i staramy się, aby żadne wydarzenie nie było zapomniane Józef Wiśniewski, wójt Gminy Kolno. – Naszym obowiązkiem jest pamiętać, ale też trwale upamiętniać losy naszych przodków, dlatego dzisiejsza uroczystość jest bardzo ważna dla Zabiela i dla całej gminy.
Pamiątkowe tablice z nazwiskami 11 wywiezionych rodzin, krzyż i kamienie stanęły przy Kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Zabielu.
– Groby wielu naszych bliskich zostały na Syberii, niech na tym miejscu można będzie zapalić dla nich światełko pamięci – mówiła Urszula Śliwowska ze społecznego komitetu budowy pomnika. – 11 kamieni niech symbolizuje 11 rodzin, każdy z nich jest inny, niepowtarzalny, jak każda z tych rodzin, ale połączył ich ten sam los, ciężki, jak te kamienie.
We Mszy św. i w uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczył też poczet sztandarowy i przedstawiciele Związek Sybiraków Oddział w Łomża
– Jeżeli będzie malutka garsteczka ludzi o tak szlachetnych sercach, jak u pani Urszuli Śliwowskiej, córki Sybiraka i pana Wójta to dzisiejsza uroczystość dowodzi, że pamięć o Sybirakach będzie trwać wiecznie – mówiła pani Nina Żyłko z łomżyńskiego oddziału Związku Sybiraków dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego znaku pamięci.
Pomnik poświęcił ks. Dariusz Narewski proboszcz Parafii pw. św. Jana Ewangelisty w Zabielu.
UG Kolno/red. pg

Hits: 31

Autor P. G.

2022-08-03

Więcej informacji z tej kategorii