Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Gmina Nowe Piekuty: 76. rocznica pacyfikacji wsi Jabłoń Dobki [FOTO]

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Mieszkańcy gminy Nowe Piekuty uczcili pamięć zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej mieszkańców wsi Jabłoń Dobki. Pacyfikacja tej miejscowości była odwetem za zabicie komendanta niemieckiej żandarmerii z Wysokiego Mazowieckiego. Siedemdziesiąt sześć lat temu hitlerowcy zamordowali tu niemal sto osób. W większości były to kobiety i dzieci.

Uroczystości upamiętniające mord rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pw. Św. Piotra i Pawła w Jabłoni Kościelnej której przewodniczył ks. dr Andrzej Łapiński.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz samorządowych, szkół, mieszkańcy gminy oraz liczne Poczty Sztandarowe. Następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jabłoni Kościelnej zaprezentowali krótki montaż słowno-muzyczny, który przypominał przebieg tych tragicznych wydarzeń. Po zakończonej mszy delegacje samorządowe i uczniowskie udały się do Jabłoni Dobek, gdzie na grobie pomordowanych złożono złożono wieńce, kwiaty i znicze oraz odmówiono modlitwę w intencji tych, którzy zginęli przed 76 laty.

[nggallery id=3913]

UG Nowe Piekuty

[related limit=”5″]

 

Autor M. Sz.

2020-03-10

Więcej informacji z tej kategorii