Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Grajewo: Strażacy alarmują – bardzo dużo pożarów sadzy w kominie

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Grajewscy strażacy alarmują – zadbajmy o nasze kominy! Tylko do 20 stycznia br. mundurowi, aż 8 razy wyjeżdżali do zdarzeń związanych z pożarem sadzy w przewodzie kominowym. W okresie zimowym to jedno z poważniejszych zagrożeń, jakie mogą dotknąć mieszkańców domów jednorodzinnych.

-Straż pożarna prowadzi kampanie edukacyjne, alarmując o dużej liczbie takich incydentów w okresie zimowym i stale ostrzega, a kominy i tak płonął dalej. Zastanawia nas dlaczego tak wielu ludzi nie dba o ich czyszczenie. Pożary kominów to poważne zagrożenie, które może doprowadzić do utraty mienia, a nawet życia i zdrowia. Najczęściej wynikają z gromadzenia się sadzy w przewodzie kominowym w wyniku niepełnego spalania paliwa takiego jak drewno, węgiel czy gaz – mówi bryg. Daniel Lewczuk, zastępca komendanta Komendy Powiatowej PSP w Grajewie

Strażacy zalecają, by raz w roku wykonać kompleksową kontrolę i sprawdzić stan komina.

– Koszt czyszczenia komina w domu jednorodzinnym przez kominiarza wynosi od 150 do 200 zł co stanowi niewielką kwotę w porównaniu do kosztów związanych z naprawami po pożarze. Regularne czyszczenie i przeglądy instalacji kominowej to podstawowy warunek, aby zminimalizować ryzyko wybuchu pożaru – wyjaśnia bryg. Daniel Lewczuk. 

Brak przeglądu komina i czyszczenia go przez kominiarza może prowadzić do poważnych konsekwencji m.in utraty odszkodowania z tytułu pożaru.

fot. KP PSP w Grajewie 

Autor K. P.

2026-01-23

Więcej informacji z tej kategorii