Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

IMGW: Pierwszy dzień astronomicznego lata chłodny i z burzami

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

O godzinie 11:14 rozpoczęło się astronomiczne lato. 21 czerwca będzie najdłuższym dniem w roku. Na krańcach północnych potrwa 17 godzin i 15 minut, w centrum – 16 godzin i 45 minut, a na południu 16 godzin i 12 minut. Różnica pomiędzy najkrótszym a najdłuższym dniem w roku wynosi średnio 9 godzin.

Jak poinformował rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, z prognozy sezonowej wynika, że w tym roku lato będzie upalne.

– Lipiec będzie cieplejszy niż w ostatnich trzydziestu latach, biorąc pod uwagę średnie wartości. Możemy spodziewać się częstych fal upału, temperatura maksymalna może wzrastać do 35 stopni. Natomiast w sierpniu temperatury wyższe od normy zaobserwujemy na południu kraju. Przez całe lato opady będą zazwyczaj punktowe, towarzyszące burzom.

Tymczasem dziś – w pierwszy dzień astronomicznego lata – jest chłodno. Temperatura maksymalna wyniesie od 14 do 16 stopni w większości kraju. Cieplej będzie tylko na zachodzie – tam do 23 stopni. Jak powiedział rzecznik IMGW, na wschodzie mogą tworzyć się burze.

– Dla Lubelszczyzny oraz wschodnich części województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i podkarpackiego zostały wydane ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Miejscami może spaść do 15 litrów wody na metr kwadratowy, porywy wiatru – do 75 kilometrów na godzinę – zapowiedział Walijewski.

Pogoda ustabilizuje się wieczorem. Jutro pierwszy dzień kalendarzowego lata, będzie on ciepły i pogodny.

IAR

Hits: 12

Autor P. G.

2022-06-21

Więcej informacji z tej kategorii