Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Jak ulepszyć swój komputer, żeby był gotowy na nowy rok szkolny?

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Czy dla zadań szkolnych koniecznie musimy zaopatrzyć dziecko w najnowszy model komputera? Czy są jeszcze jakieś inne sposoby, aby przygotować dobry komputer dla ucznia? Przekonamy się, że sprawy są proste i łatwiejsze niż niektórym się wydaje.

Jaki komputer dla ucznia?

Kilka faktów na początek. Konieczność nauki zdalnej podczas lockdownu na dobre wprowadziła komputery do niezbędnego wyposażenia uczniów. Po drugie, nie wiemy na pewno, czy kiedyś jeszcze nie będziemy musieli powrócić do trybu nauki zdalnej. Ale nawet jeśli szczepionki zrobią swoje i na zawsze uporamy się z pandemią, to nikt już nie ma wątpliwości, że obecnie nauka nawet w szkole podstawowej nie jest możliwa bez komputera. Nikogo też nie trzeba przekonywać do znaczenia edukacji, więc w sposób naturalny nasuwa się pytanie: jaki komputer będzie najlepszy dla ucznia?

Najprostszą odpowiedzią – po tym jak zadbamy o to, aby sprzęt był mobilny, mieścił się w plecaku, był gotowy do użycia przy biurku w domu i w klasie szkolnej, posiadał odpowiednie oprogramowanie, itd. – jest odpowiedź następująca: komputer dla ucznia powinien utrzymywać minimalne wymagania sprzętowe, aby jego szybkość była wystarczająca do efektywnej i starannej nauki. Nie znaczy to, że natychmiast musimy wybierać się do sklepu i kupować nowe urządzenie, ponieważ nawet ze starszej generacji komputerami można wiele zrobić i tanim kosztem znacznie poprawić ich osiągi.

Co możemy ulepszyć w komputerze do szkoły?

Z grubsza rzecz biorąc istnieją trzy podzespoły komputera, które mają szczególny wpływ na jego wydajność. Mamy na myśli procesor, pamięć RAM oraz rodzaj dysku. W zwykłych przypadkach zawsze możemy zwrócić się do najbliższego serwisu i wymienić nasz hardware. Dobrą praktyką jest dowiedzenie się, który z tych podzespołów jest najsłabszy i w pierwszej kolejności zająć się właśnie nim. Jeżeli np. spostrzeżemy, że w stosunku do dużej ilości pamięci RAM procesor jest zbyt powolny – wtedy najlepiej wymienić procesor (obecnie standardem użytkowym są procesory Intel Core i5). To działa także w drugą stronę: jeśli posiadamy dobry procesor, ale tylko 2 GB pamięci RAM, wtedy znacznie usprawnimy komputer zwielokrotniając zasoby pamięci operacyjnej. Ale najwyższy priorytet w zmianie konstrukcji starszych modeli ma dysk twardy.

Dysk SSD jako podzespół, który najsilniej wypływa na wydajność komputera

Komputery sprzed kilku lat wyposażone są w dyski twarde typu HDD. Ta technologia jest już przestarzała i została wyparta przez znacznie szybsze dyski SSD. Najlepsze dyski SSD na sferis.pl pozwalają dostrzec wyraźną różnicę. Strzałem w dziesiątkę może być więc montaż dysku nowej generacji – efekt poprawy wydajności gwarantowany. Z czym wiąże się cała operacja? Zauważmy od razu, że poprawa wydajności może być kilkukrotna, a koszty przez nas poniesione bardzo niewielkie. Na dysku twardym zapisane są wszystkie zgromadzone dane, które najpewniej zechcemy zatrzymać, więc zwykłym trybem postępowania podczas wymiany dysku na SSD jest przeprowadzenie tzw. “klonowania dysku”. Ten proces pozwala zachować nie tylko ważne dla nas pliki, ale także licencjonowane programy, ustawienia systemowe, itd. Otrzymujemy dokładną kopię danych przenoszonych z dysku HDD na o wiele szybszy dysk SSD. Po instalacji nowego dysku natychmiast zauważymy kolosalną zmianę na lepsze w praktyce użytkowania komputera.

Edukacja naszych dzieci nie powinna być powodem do oszczędności i naszym zadaniem jako rodziców jest usuwanie wszelkich przeszkód na drodze do zdobywania wiedzy przez nasze córki i synów. Dlatego tak ważny jest szybki, sprawny, dobrze działający komputer.

mat. sponsorowany

Autor M. Sz.

2021-09-13

Więcej informacji z tej kategorii

Rozmowa RN: bp Mariano Crociata

Rozmowa RN: bp Mariano Crociata

Przed jakimi wyzwaniami stoi dziś Kościół w Europie? Który temat podczas trzydniowego Zgromadzenia Plenarnego COMECE w...