Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Koronawirus: Dziś propozycja KE dot. certyfikatów szczepień, które mają ułatwić podróżowanie

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Komisja Europejska ma dziś (17.03.) przedstawić certyfikaty szczepień, które mają ułatwić podróżowanie w czasie pandemii (wczesnym popołudniem). Na ich wprowadzenie naciskały kraje Południa Europy, którą chcą ożywić przemysł turystyczny.

To będzie dokument określający medyczną sytuację jego właściciela i pozwalający na podróże bez konieczności odbycia kwarantanny. Są trzy informacje, które mają się znaleźć na certyfikacie.

– Czy dana osoba została zaszczepiona przeciw COVID-19, czy ma negatywny wynik testu, lub czy przeszła już koronawirusapowiedział rzecznik Komisji Eric Mamer przyznając, że jest kilka pytań, które wymagają odpowiedzi.

Chodzi między innymi o to, czy certyfikaty będą wydawane tylko tym osobom, które otrzymały preparaty autoryzowane w Unii. Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że w tej sprawie toczyły się w Komisji Europejskiej dyskusje. Bo wymóg dotyczący tylko tych autoryzowanych szczepionek oznaczałby, że osoby zaszczepione chińskim czy rosyjskim preparatem takiego certyfikatu by nie otrzymały. A to – jak mówił brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z ekspertów – mogłoby doprowadzić do dyskryminacji obywateli Słowacji i Węgier, które kupiły rosyjskie szczepionki, a Budapeszt dodatkowo także te chińskie.

– Jest na razie zapis, które zdaje się godzić te kwestie – dodał ekspert.

Jak ustaliła Beata Płomecka certyfikaty poświadczające zaszczepienie przeciw koronawirusowi autoryzowaną w Unii szczepionką byłyby automatycznie uznawane w całej Wspólnocie. Ale kraje mogłyby, jeśli zechcą, zwalniać z kwarantanny także te osoby, które zostały zaszczepione preparatami nieautoryzowanymi w Unii.

Taka jest na razie propozycja Komisji Europejskiej, ale teraz ostateczny kształt przepisów będzie zależał od unijnych krajów, później musi być też jeszcze zatwierdzony przez Parlament Europejski. Jeden z unijnych urzędników powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że prace na certyfikatami mogą potrwać 2-3 miesiące. W tym czasie unijne kraje powinny przygotować się technicznie do całej operacji.

IAR

Autor M. Sz.

2021-03-17

Więcej informacji z tej kategorii