Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Koronawirus: KE zatwierdziła szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Moderna

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Komisja Europejska wczoraj (6.01.) ostatecznie zatwierdziła i dopuściła na unijny rynek szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Moderna. Kilka godzin wcześniej zielone światło dla autoryzacji dała Europejska Agencja Leków uznając, że preparat jest bezpieczny i skuteczny.

Umowa, którą Komisja negocjowała z amerykańską firmą w imieniu państw członkowskich przewiduje dostawy do 160 milionów dawek. Wstępnie ustalono, że do Polski ma trafić pond 6 milionów dawek z możliwością dokupienia.

Moderna to druga firma, która otrzymała zgodę na sprzedaż w Unii szczepionek przeciwko koronawirusowi. Jako pierwszy autoryzację uzyskał amerykańsko-niemiecki koncern Pfizer i BionTech, który nie nadąża obecnie z produkcją i zamówieniami z całego świata. Rozwiązaniem dla tak zwanego “wąskiego gardła” ma być uruchomienie dodatkowych linii produkcyjnych w Niemczech. Zgodnie z umową Pfizer i BionTech powinien dostarczyć do Unii 300 milionów dawek szczepionek, ale już rozpoczęły się rozmowy nad zwiększeniem zakontraktowanych dostaw.

W sumie Komisja Europejska podpisała umowy z sześcioma koncernami farmaceutycznymi i zakontraktowała prawie dwa miliardy dawek szczepionek. Natomiast zakupów dokonują już same kraje członkowskie, które były konsultowane przez Brukselę podczas rozmów z firmami farmaceutycznymi.

IAR

Autor M. Sz.

2021-01-07

Więcej informacji z tej kategorii