Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Koronawirus: Kolejne przypadki zarażenia i odwołane imprezy masowe w Polsce

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Do 20 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem w Polsce. W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w całym kraju odwołane zostają wszystkie imprezy masowe.

Szef rządu podkreślał, że na podobne rozwiązania zdecydowały się także m.in. rządy Francji czy Niemiec. Dodał, że dokładne informacje dla organizatorów spotkań będą przekazywali wojewodowie.

Chcemy zachowywać się odpowiedzialniemówił premier.

Mateusz Morawiecki wskazał, że decyzja o dowołaniu imprez masowych została podjęta po konsultacjach z Głównym Inspektorem Sanitarnym i specjalistami z dziedziny epidemiologii. Premier dodał, że w rządzie rozważane są “kolejne kroki” mające zapobiec skutkom zdrowotnym i ekonomicznym koronawirusa.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że podjęcie odpowiednich działań umożliwi ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Podkreślił, że bardzo ważna jest opieka nad osobami starszymi. 

– Wiemy, że ten wirus może być groźny dla osób starszych i chorych, dlatego zróbmy wszystko, żeby spowolnić jego rozprzestrzenianie sięmówił Łukasz Szumowski.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował o rozszerzeniu kontroli na granicach Polski. Minister zapewnił, że dzisiaj będzie zabezpieczona całość polskiej granicy.

– Kontrolą zostanie objęta cała granica wschodnia, wszyscy przekraczający tę granicę będę sprawdzanimówił szef MSWiA. Mariusz Kamiński dodał, że dzisiaj punkty kontrolne pojawią się również na wszystkich przejściach na granicy niemieckiej. Od wczoraj od 15.00 całodobowe punkty kontroli sanitarnej obowiązują na przejściach Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice i Gorzyczki. Minister powiedział, że podczas kontroli na tych przejściach stwierdzono kilka niepokojących przypadków podwyższonej temperatury ciała podróżnych do ponad 38 stopni. Osoby te zostały przewiezione specjalnymi ambulansami do szpitala.

Minister edukacji powiedział, że szkoły mogą zawieszać pracę w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Minister Dariusz Piontkowski mówił, że decyzje o zawieszeniu lekcji mogą podejmować samorządy i dyrektorzy placówek. Na razie nie ma decyzji rządu o działaniach ogólnopolskich.

– Tak jak dotychczas dyrektorzy szkół mają obserwować sytuację w swoim otoczeniu i ewentualnie – adekwatnie do sytuacji – podejmować decyzje o zawieszeniu zajęćpowiedział szef MEN.

Natomiast wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zobowiązał władze wszystkich uczelni, aby pilnie przystąpiły do analizy możliwości przejścia na kształcenie online.

– Być może w najbliższych dniach tego typu działania będą koniecznepowiedział Jarosław Gowin.  Apelował jednocześnie o odwołanie na uczelniach imprez sportowych i kulturalnych.

Podejrzenie koronawirusa w Ostrołęce: są wyniki

Wiadomo natomiast, że pacjentka która wczoraj (9.03.) trafiła do ostrołęckiego szpitala z podejrzeniem zarażenia jest zdrowia. Wyniki testów był ujemne. W całym powiecie ostrołęckim 40 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym. W powiecie ostrowskim jedna osoba jest hospitalizowana w związku z podejrzeniem koronawirusa, 5 jest poddanych kwarantannie, a 12 nadzorem epidemiologicznym. 

oprac. pg/IAR

[related limit=”5″]

Więcej informacji z tej kategorii

Książka: Boży architekt

Książka: Boży architekt

  Książka Patricka Sbalchiero o światowej sławy architekcie Antonim Gaudím nie jest kolejnym podręcznikiem...