Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Koronawirus: Pierwszy potwierdzony przypadek zarażenia w Polsce. To mężczyzna z województwa lubuskiego

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W Polsce stwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa. Poinformował o tym dzisiaj (4.03.) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister dodał, że pacjent pochodzi z województwa lubuskiego i przyjechał z Niemiec. Jest hospitalizowany w Zielonej Górze, a jego stan jest dobry. Podkreślił, że wszystkie procedury zadziałały tak, jak powinny zadziałać. Pacjent zgłosił się do lekarza i otrzymał informację, żeby się skontaktować ze służbami sanitarnymi.

Szef resortu zdrowia podziękował służbom sanitarnym za bardzo sprawne działanie, a także wojewodzie za odpowiednią karetkę do przewozu osób.

– Pacjent został przewieziony do szpitala i tak jak zawsze to się dzieje, podobnie jak w Policach, wszystkie osoby, które miały kontakt z tym pacjentem, zostały objęte kwarantanną domową – podkreślił minister.

Najnowsze zalecenia GIS w związku z koronawirusem

Główny Inspektor Sanitarny w najnowszym komunikacie w związku z epidemią koronawirusa nadal nie zaleca podróży do Chin, Iranu, Korei Południowej oraz Włoch. Ostrzega też przez wyjazdami do Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. Polskie Linie Lotnicze LOT do 28 marca zawiesiły rejsy do Chin.

Jak informuje Główny Inspektor Sanitarny, do wczoraj a całym świecie zmarły 3124 osoby zakażone koronawirusem, odnotowano 90 663 przypadki koronawirusa. Najwięcej śmiertelnych przypadków odnotowano w Chinach, Iranie, Włoszech oraz w Korei Południowej.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, większość zakażonych to osoby dorosłe. Najcięższy przebieg choroby występuje u osób powyżej 60. roku życia, które mają chorobę współistniejącą.

W komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego napisano, że osoby, które podróżują po Chinach, Korei Południowej oraz Iranie, powinny unikać miejsc publicznych, takich jak targowiska, w których mogą znajdować się martwe zwierzęta, przestrzegać higieny rąk oraz unikać kontaktu z osobami mającymi objawy choroby układu oddechowego.

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów takich jak gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem w ciągu czternastu dni po powrocie z tych krajów, należy telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego.

GIS zaleca także szczepienie się przeciwko grypie co najmniej na dwa tygodnie przed podróżą.

IAR

[related limit=”5″]

Hits: 0

Autor P. G.

2020-03-04

Więcej informacji z tej kategorii