Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Koronawirus: Rok temu rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Rok temu w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. 27 grudnia pierwsze preparaty konsorcjum BioNTech i Pfizer zostały dostarczone do unijnych krajów i podane Europejczykom.

Ten rok Unia kończy z zatwierdzonymi szczepionkami pięciu firm. Oprócz BioNTech i Pfizer, dostępne są preparaty Moderny, AstraZeneki oraz Johnson i Johnson. Szczepionki Novavax uzyskały autoryzację w ubiegłym tygodniu, a ich dostawy do Unii mają się rozpocząć na początku przyszłego roku.

Początkowo były trudności z preparatami w Unii. Nie wszystkie firmy wywiązywały się z dostaw z powodu ograniczeń produkcyjnych. W połowie roku szczepienia przyspieszyły. W lipcu 70 procent dorosłych Europejczyków otrzymało co najmniej jedną dawkę. Obecnie w Unii w pełni zaszczepionych jest 78 procent dorosłych.
Szefowa Komisji Europejskiej zaapelowała o przyjmowanie preparatów przeciwko COVID-19 w związku z rosnącą liczbą zakażeń i szybko rozprzestrzeniającą się nową mutacją – omikron.

– Szczepienia są najlepszą ochroną. Obecnie mamy w Unii wystarczającą liczbę preparatów do pełnego zaszczepienia i przyjęcia dawek przypominających – dodała Ursula von der Leyen.

Na unijnym rynku są dostępne różne typy szczepionek – mRNA konsorcjum BioNTech i Pfizer oraz firmy Moderna. Są wektorowe preparaty firm AstraZeneca, a także Johnson i Johnson. Te ostatnie są jednodawkowe. Najnowsza zatwierdzona Novavax to szczepionka białkowa.

W Polsce wykonano już 46 158 012 szczepień. Jedną dawką wykonano 21 521 616 szczepienia. W pełni zaszczepionych jest 20 922 822 osób (zaszczepieni preparatem J&J oraz 2 dawką innych preparatów).

IAR/red. pg

Autor M. Sz.

2021-12-27

Więcej informacji z tej kategorii