Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Koronawirus: W województwie podlaskim trzy osoby są hospitalizowane w związku z podejrzeniem zarażenia

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Już u 17 osób w Polsce stwierdzono zarażenie koronawirusem. W województwie podlaskim trzy osoby są hospitalizowane w związku z podejrzeniem zarażenia.

Jak poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki 5 osób jest objętych kwarantanną, a 238 osoby nadzorem epidemiologicznym. 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzega jednak, że należy przygotować się, że w najbliższych dniach wzrost liczby zachorowań będzie bardzo szybki, bo tak się działo we wszystkich innych krajach, gdy przekroczono 10 przypadków.

W Polsce potwierdzono wczoraj (9.03.) sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zdiagnozowano je w Krakowie, Raciborzu, Wrocławiu oraz w Wielkopolsce. Minister Szumowski poinformował, że wszystkie te osoby były objęte wcześniej monitoringiem służb sanitarnych.

To pokazuje, że kwarantanna domowa i nadzór epidemiczny mają ogromny sens – bo wśród tych osób, które podejrzewaliśmy, że mogą być zakażone okazało się, że rzeczywiście są.

W związku z rosnącym zagrożeniem koronawirusem na granicy z Czechami i Niemcami obowiązują od wczorajszego popołudnia kontrole sanitarne. Na przejściach: Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice i Gorzyczki rozpoczęły pracę całodobowe punkty takich kontroli. W pierwszej kolejności sprawdzane są osoby, które podróżują autobusami i busami. Pasażerowie i kierowcy maja mierzoną temperaturę ciała.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował również, że w związku z koronawirusem pod uwagę jest brana możliwość ograniczenia działalności szkół, przedszkoli oraz szkół wyższych. Szef rządu zapowiedział, że decyzje w tej sprawie zostaną podjęte w najbliższych dniach. Taka ewentualność jest brana pod uwagę po konsultacjach z ministrem edukacji narodowej, ministrem zdrowia oraz po obserwacji tego, jak w tej kwestii działają państwa, w których liczba zakażeń jest znacznie większa. 

Premier zaapelował także do organizatorów o stosowanie się do rekomendacji wydanej przez Główny Inspektorat Sanitarny dotyczącej organizacji imprez masowych. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że imprezy masowe były jednym z powodów szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa w Niemczech i we Włoszech.

Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych, w których bierze udział więcej niż tysiąc osób. Chodzi o wydarzenia organizowane w pomieszczeniach zamkniętych. Zalecenie zostało sformułowane po analizie sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Koronawirus w Polsce: Gdzie się udać i jak reagować na podejrzenie zarażenia

Wojewodowie ogłosili listy szpitali, do których należy się udać w razie podejrzenia zarażenia koronawirusem. Są trzy takie placówki w naszym regionie. 

Stan podwyższonej gotowości obowiązuje:

1. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Augustowie

2. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku

3. Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku

4. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim

5. Szpital Ogólny im. dr Witolda Ginela w Grajewie

6. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce

7. Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży

8. Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach.

W województwie mazowieckim obowiązkiem objęty jest m.in. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce.

Wytyczne MZ:

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

ZALECENIA:

Często myj ręce

Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby. 

Zachowaj bezpieczną odległość

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj.
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

Chroń siebie i innych przed zachorowaniem

Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:

– z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,
lub

– bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.

Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi  na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, m.in. z „Komunikatem dla podróżujących”, „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV MEDYCZNE”oraz „Zasadami  postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV W PODRÓŻY LOTNICZEJ ”. 

oprac. pg/IAR/MZ

[related limit=”5″]

Autor M. Sz.

2020-03-10

Więcej informacji z tej kategorii

28 marca: Do końca ich umiłował

28 marca: Do końca ich umiłował

WIELKI CZWARTEK   J 13, 1-15 Było to przed Świętem Paschy. Jezus, wiedząc, że nadeszła godzina Jego, by przeszedł...