Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Koronawirus: Wojsko Polskie wesprze Policje i Straż Graniczną działaniach

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Minister Obrony Narodowej wydał decyzję o użyciu oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej do pomocy Policji. Wojsko ma wesprzeć działania na przejściach granicznych i kontrolowanie przestrzegania kwarantanny.

– Wczoraj podpisałem decyzję, która umożliwi Wojsku Polskiemu udzielanie pomocy Policji. Żołnierze będą wspierać funkcjonariuszy na przejściach granicznych. Decyzja umożliwia też pomoc Policji w kontrolowaniu przestrzegania kwarantanny – poinformował Mariusz Błaszczak, szef MON. 

 

Jak informuje MON ponad 2100 żołnierzy wraz ze sprzętem było w środę zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Żołnierze między innymi wspierali służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji w ochronie granic, pomagali osobom w kwarantannie oraz w transporcie medykamentów do szpitali.

18 marca Wojska Obrony Terytorialnej na polecenie ministra obrony narodowej uruchomiły pod numerem telefonu 800 100 102 specjalną, całodobową i bezpłatną infolinię ze wsparciem psychologicznym dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem SARS-CoV-2. Specjalistyczna pomoc udzielana jest przez psychologów wojskowych WOT.

W środę szef MON poinformował także, że rotacje żołnierzy z Polskich Kontyngentów Wojskowych będą się odbywały tak, jak zostały zaplanowane, a dzięki temu że żołnierze na misjach są objęci opieką wojskowych służb medycznych, po powrocie do Polski  nie będą objęci kwarantanną.

Pracę rozpoczęło także przygotowane przez Wojsko Polskie mobilne laboratorium rozpoznania biologicznego. Jest w stanie wykonać do 120 testów na koronawirusa dziennie.

oprac. pg/MON

[related limit=”5″]

Hits: 0

Autor P. G.

2020-03-19

Więcej informacji z tej kategorii