Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kraj: 21 marca- Pierwszy Dzień kalendarzowej Wiosny

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Pierwsze bociany zameldowały się w Polsce, a to ostateczny dowód na to, że właśnie rozpoczęła się wiosna.

W Dolinie Narwi od początku marca zaczął się przedwiosenny ruch. Wysoki stan wody sprzyja migrującym ptakom. Ornitolodzy zapewniają, że w drodze jest główna fala ptaków i zdecydowana większość z naszych bocianów wróci nad Wisłę jeszcze przed Wielkanocą.

Na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi dostrzegamy już znaki, że wiosna jest z nami-mówi Mariusz Sachmaciński, dyrektor Parku:

-Pierwszy gatunek, który się pojawia w naszej wiosennej przestrzeni jest na początku lutego, następnym gatunkiem, który bezpośrednio przylatuje razem z żurawiami albo wcześniej jest gęś gęgawa. Zimuje w zachodniej Europie, jest ona naszym rodzimym gatunkiem, z roku na rok obserwujemy, że coraz większe grupy gęgaw zostają u nas. Przełomowym gatunkiem, który się pojawia i świadczy o tym, że jest wiosna to gęś białoczelna i gęś zbożowa.

      2024-03-21 Mariusz Sachmaciński

W polskiej tradycji powrót bocianów oznaczał rozpoczęcie wiosny. Dawniej pojawienie się tych ptaków w gnieździe dawało sygnał do rozpoczęcia konkretnych prac rolniczych. Obecnie Polska jest krajem,w którym gniazduje największa liczba bocianich par w Europie. Szacuje się, że to około 20 procent całej populacji bociana białego i czarnego. Pierwszy bocian Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi pojawił się na początku marca.

fot. Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi FB

Autor W M

2024-03-21

Więcej informacji z tej kategorii