Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kraj: Dzisiaj początek próbnych matur

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W całym kraju rozpoczynają się próbne matury organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Nie są one obowiązkowe.

– Odbywają się tradycyjnie stacjonarnie w szkołach. Mimo pandemii koronawirusa jest możliwość zorganizowania ich także w województwie warmińsko – mazurskim. A więc będziemy mieli tradycyjne próbne egzaminy maturalne, tak, jak każdego roku – mówi minister edukacji nauki Przemysław Czarnek.

Ci, którzy do szkół nie przyjdą, bo na przykład przebywają na kwarantannie, będą mogli pobrać ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej arkusze z zadaniami.

O 9.00 uczniowie rozpoczną egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Ten potrwa 170 minut. O 14.00 rozpoczną się sprawdziany z języka łacińskiego i języka mniejszości narodowych. Jutro uczniowie napiszą egzamin z matematyki, a w piątek z języka angielskiego. Kolejne sprawdziany będą odbywać się zgodnie z harmonogramem i zakończą się 16 marca.

Próbne matury będą przeprowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym, mówi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik:

– Sprowadzają się do czterech podstawowych zasad, które obowiązują w przestrzeni publicznej od roku: dystans, dezynfekcja, maseczki, dodatkowo w budynkach wietrzenie sal, w których egzaminy są przeprowadzane. Więc tutaj zasady nie odbiegają od zasad, które obowiązywały w trakcie egzaminów w ubiegłym roku i na tegorocznych egzaminach zawodowych.

Uczeń będzie mógł zdjąć maseczkę dopiero po zajęciu miejsca na sali. Na salę można wziąć ze sobą tylko długopis i dowód osobisty, a na egzamin z matematyki – kalkulator. Tablice wzorów na egzamin z matematyki czy fizyki musi zapewnić szkoła.

W tym roku matury rozpoczną się 4 i potrwają do 27 maja. Egzaminy ustne, ze względu na sytuację epidemiczną, nie będą obowiązkowe.

IAR/red. pg

Autor P. G.

2021-03-03

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 5 grudnia

Słowo Życia: 5 grudnia

PONIEDZIAŁEK DRUGIEGO TYGODNIA ADWENTU Łk 5, 17-26 Pewnego dnia, gdy Jezus nauczał, siedzieli przy tym faryzeusze i...

Słowo Życia: 4 grudnia

Słowo Życia: 4 grudnia

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU Mt 3, 1-12 W owym czasie pojawił się Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa:...

Słowo Życia: 3 grudnia

Słowo Życia: 3 grudnia

SOBOTA PIERWSZEGO TYGODNIA ADWENTU Mt 9, 35-10,1.5.6-8 Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w...