Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Kraj: Uwaga na oszustów przy rozliczaniu PIT

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Uwaga na oszustów przy rozliczaniu rocznego podatku. Eksperci ostrzegają, że cyberoszuści wykorzystują czas wzmożonej aktywności podatników w sieci. Przy rozliczeniach deklaracji podatku PIT z wykorzystaniem platformy podatki.gov.pl należy zachować szczególną czujność.

Specjalista do spraw zabezpieczeń sieci Leszek Tasiemski przypomina, że zostało niewiele czasu na rozliczenie deklaracji PIT i to idealny czas na cyberataki. Przestępcy wykorzystują przede wszystkim metodę phishingu:

-Oszuści preparują maile w taki sposób, żeby wyglądały na wysłane przez instytucje rządowe. Wiadomości z informacją o przyznanie zwrotu, brakujących danych lub potrzeby dokonania korekty, to tylko niektóre motywy wykorzystywane przez cyberprzestępców w tym okresie. Maile mogą zawierać linki z przekierowaniem do fałszywych stron rządowych lub zainfekowane załączniki. 

      2024-04-29 Leszek Tasiemski

Bardzo często oszuści zmieniają w wysyłanych wiadomościach jedynie jedną literę lub znak specjalny, co usypia czujność podatników. Dlatego – jak tłumaczy Leszek Tasiemski – tak ważne jest ograniczone zaufanie do maili, które teraz dostajemy:

-Podstawowymi krokami do weryfikacji maila jest sprawdzenie nadawcy, jeśli cokolwiek wzbudza nasze podejrzenie najlepiej bezpośrednio skontaktować się z daną instytucją poprzez oficjalną infolinię lub osobistą wizytę w Urzędzie, czy Banku, dzięki temu możemy zaoszczędzić dodatkowe stresu i problemów w ostatnich momentach składania PIT-ów. 

      2024-04-29 Leszek Tasiemki o ogranicznym zaufaniu

Specjaliści radzą, aby na bieżąco aktualizować oprogramowanie w urządzeniach, z których korzystamy przy rozliczaniu elektronicznym podatku. Jeśli robimy to w smartfonach warto również sprawdzić aktualizacje danej aplikacji. Z danych firm specjalizujących się z zapobieganiu cyberatakom wynika, że w okresie rozliczeń podatku rocznego niemal połowa podatników jest atakowana przez oszustów, głównie z wykorzystaniem fałszywych maili i umieszczonych w nich niebezpiecznych załącznikach. Prawie co piąty Polak otwiera takie wiadomości i naraża się na atak.

IAR

Autor W M

2024-04-29

Więcej informacji z tej kategorii